KULTURA:

Zielonogórski superbohater, szkoła i smoki – wszystko nadaje się na komiks!

Dowód na wystawie Grupy Grafiki Komiksowej

Przez cały rok w Zielonogórski Ośrodku Kultury spotykają się różne grupy artystyczne: wokaliści, aktorzy czy rysownicy. Do ostatniego grona należy Grupa Grafiki Komiksowej pod kierunkiem Weroniki Dobrowolskiej, studentki architektury wnętrz oraz sztuk wizualnych. Swoją pracę adepci komiksu podsumowują wystawą w ZOK-u.

Grupę tworzą dzieci i młodzież w różnym wieku: uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, a także studenci. Funkcjonuje od kilkunastu lat, ale Weronika prowadzi ją od dwóch.

Jest to taka grupa przechodnia. Studenci Wydziału Artystycznego w Zielonej Górze przejmują ją od czasu do czasu. Działała ona z pewnymi przerwami, ale i tak mamy długą tradycję. Nazwa Grupa Grafiki Komiksowej została wymyślona przez jedną z pierwszych prowadzących, więc nie chcemy jej zmieniać. To też jest nasze wspólne dziedzictwo. Zielona Góra staje się małym zagłębiem komiksowym – trochę jak kabaretowym, więc może będzie z tego coś większego.Weronika Dobrowolska

Praca w grupie pomaga poprawić swoje umiejętności, a także uwierzyć w wartość swoich prac. Na wspólnych zajęciach autorzy rysunków próbowali stworzyć zielonogórskiego superbohatera czy za pośrednictwem komiksu opowiedzieć o problemach społecznych, np. nietolerancji.

Młodsi uczestnicy rysują komiksy o szkole, jak im się tam żyje, co myślą o nowym systemie edukacji. To też było bardzo ciekawe, bo to świeży temat. Zdarzają się też tematy zupełnie od czapy, abstrakcyjne. Raz wzięliśmy sobie słownik wyrazów obcych – każdy na chybił trafił musiał znaleźć sobie słowo i zrobić o nim komiks.Weronika Dobrowolska

Zajęcia odbywały się raz w tygodniu i trwały po dwie godziny. Poza pracą w ZOK-u członkowie grupy brali udział w różnych konkursach graficznych.

Wystawa mieści się na parterze Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Będzie czynna do końca sierpnia. Oprócz ekspozycji w ZOK-u dostępny jest katalog ze zbiorem rysunków Grupy Grafiki Komiksowej.

Weronika Dobrowolska – cz. 1

Weronika Dobrowolska – cz. 2

Weronika Dobrowolska – cz. 3

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00