KULTURA:

Z “Notatnika pikowej damy”. Wywiad z Halinką Bohutą – Stąpel

Pierwszy wiersz, w dodatku polityczny, napisała, kiedy miała trzy lata. Dwanaście lat później dołączyła do szkolnego kabaretu, a w latach 70. debiutowała na łamach prasy studenckiej i wrocławskiej. Posłuchajcie, jak opowiada o początkach swojego publikowania i zielonogórskich warsztatach poetyckich:

Halina Bohuta – Stąpel

Halinka tworzy nie tylko poezję, chociaż właśnie za nią wielokrotnie otrzymywała nagrody. Na przykład w roku 2010 Złote Pióro Papuszy za wiersz Tożsamość:

Halina Bohuta – Stąpel

Mimo że urodziła się w Poznaniu, fascynuje ją Zielona Góra, nieopodal której mieszka już wiele lat. O naszym mieście pisze nie tylko bajki, ale i tłumaczy sztuki. Jedną z nich, Karla von Holtei’a, przetłumaczyła, by później zrealizować film pt. 33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi. W ten sposób przywróciła do życia tekst literacki, którego bohaterem jest zielonogórskie wino:

Halina Bohuta – Stąpel

Halina Bohuta – Stąpel to postać absolutnie wyjątkowa. Ma dar wnikliwego przyglądania się światu, walczy ze stereotypami i czyni nasz zielonogórski region jeszcze piękniejszym.

Autor: Małgorzata Bugaj

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00