KULTURA:

Z korytarzy uczelni – na szerokie wody sztuki. „Galera” płynie ponad 20 lat! [Audycja Ekspozycje]

W 1997 roku grupa studentów IV roku Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej UZ (dzisiejszego Instytutu Sztuk Wizualnych) postanowiła zaprezentować swój dorobek. Tak powstała Galeria Twórców Galera – nieformalna inicjatywa, która polega na organizacji rozmaitych wystaw.

Początkowo swoje prace w ramach Galery pokazywali studenci. Prezentacje odbywały się na korytarzach instytutu i w klubach studenckich, następnie młodzi ludzie – już jako absolwenci uczelni – wyszli na miasto. W przedsięwzięcie zaangażował się m.in. Igor Myszkiewicz, obecnie grafik Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Nasze wystawy można było oglądać chociażby na poddaszu Domu Kultury Kolejarz, w Cafe Borgia, w klubie 4 Róże dla Lucienne, przez jakiś czas w Galerii Pro Arte, w Piekarni Cichej Kobiety, a obecnie najczęściej w Muzeum Ziemi Lubuskiej lub w Krzywym Kominie.Igor Myszkiewicz

Galeria Twórców Galera dla wielu była i jest ważną inicjatywą w miejskim środowisku artystycznym. O tym Igor Myszkiewicz wspomina w książce, która będzie miała swoją promocję w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Historia Galery jest oczywiście monografią samej formacji, ale też opowieścią o pewnej zmianie, która dokonywała się na przestrzeni lat w krajobrazie kulturalnym Zielonej Góry. Została ona wywołana przede wszystkim pojawieniem się wyższej uczelni artystycznej. Po powstaniu Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej zaczęli się pojawiać – co oczywiste – absolwenci. Galera była chyba pierwszą niezależną inicjatywą studentów, potem absolwentów instytutu, ale było ich później dużo więcej.Igor Myszkiewicz

Promocja książki odbędzie się 5 grudnia o 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Będzie jej towarzyszyć wystawa – historia Galery w grafikach Igora Myszkiewicza.

Igor Myszkiewicz

Autor: Aleksandra Pietruszewska, Mateusz Kasperczyk

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: