KULTURA:

Wygarnij szefowi

Czy warto być szczerym wobec szefa? Pochlebstwa i nadskakiwanie to popularne strategie stosowane wobec szefów. Tylko nieliczni zdobywają się na szczerość w stosunku do przełożonego. I to właśnie oni mają rację. Mówienie szefowi wprost, co naprawdę się o nim myśli, jest korzystne dla zdrowia i pomaga w usprawnieniu zarządzania – wynika z ostatnich badań.
 
Lizus firmie nie pomoże
 
Jak postępować z trudnym szefem? To od niego zależy twoja podwyżka i atmosfera, w jakiej spędzasz osiem godzin dziennie. Szefa nie musisz lubić, ale warto umieć sobie z nim radzić, by w pracy dało się żyć. Naukowcy podzielili 150 menadżerów na dwie grupy. Menadżerowie z jednej z grup otrzymywali opinie dotyczące ich zdolności zarządzania od ok. 500 zatrudnionych. Druga grupa nie otrzymywała żadnych informacji zwrotnych.
 
Okazało się, że takie informacje mają znaczący wpływ na jakość zarządzania. “Jeśli menadżerowie otrzymują informacje zwrotne od swoich podwładnych, są bardziej skłonni zmienić swój styl zarządzania i później są postrzegani jako bardziej efektywni” – czytamy w raporcie.
 
Firmy powinny zachęcać pracowników, aby ci regularnie oceniali sposób zarządzania, twierdzą naukowcy. Efektem ma być stworzenie “szczęśliwego, zdrowego i wolnego od stresu zespołu pracowników”.
 
Szczery znaczy zdrowszy
 
Konsekwencje stresu są ogromne, osoby poddane stresowi mogą doświadczać objawów psychicznych takich jak: podenerwowanie lub depresja, fizjologicznych: palpitacji serca, zwiększonego ciśnienia krwi oraz poznawczych takich jak: obniżone zdolności umysłowe – zaznacza Emma Donaldson-Feilder. Te dolegliwości są niekorzystne nie tylko dla osób, które ich doznają – mają także negatywny wpływ na efektywność firmy.
 
Stres niszczy firmę
Stres, przyczyniający się do powstania chorób, jest znaczącą przyczyną nieobecności w pracy.
Z kolei liczne nieobecności sprawiają, że kierujący biznesem znajdują się pod większą presją. W ten sposób tworzy się cykl nacisków, który ostatecznie jest szkodliwy zarówno dla jednostek jak i dla firm.
Emma Donaldson-Feilder i jej współpracownicy stworzyli narzędzia, które mają pomóc w rozwiązaniu takich problemów w firmie. Kwestionariusze dla personelu, które pomogą ocenić zarządzanie oraz materiały szkoleniowe dla managerów będą udostępnione bezpłatnie on-line.
 
 

Autor: Źródło informacji: IG na podst. AFP

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00