KULTURA:

Tydzień w muzeum: historia z humorem lub łowiectwem w tle

Na antenie Radia Index słyszeliśmy już kilka wypowiedzi na temat wystawy o kulturze łowieckiej. Prezentuje ją Muzeum Ziemi Lubuskiej. Tradycyjnie, jak wielu innym ekspozycjom, towarzyszy jej tematyczny wykład z cyklu „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”.

Łowiectwo bardziej wiąże się ze sztuką czy historią? Obie dziedziny połączy w swoim wystąpieniu dr Longin Dzieżyc. Pokaże dzieła literackie, rzeźby czy falerystykę myśliwską, czyli odznaczenia.

Myśliwi nie tylko zajmują się polowaniem, ale jest to również utrzymanie równowagi przyrodniczej. To jest strzelectwo, kynologia i te wszystkie elementy są pokazane na wystawie. Ale przede wszystkim to pasja kolekcjonerska u części myśliwych, a więc cenne zbiory z zakresu rzeźby, malarstwa, bibliofilstwa. Jest także bardzo ciekawa broń z okresu powstania styczniowego i interesujące wydanie „Pana Tadeusza”.dr Longin Dzieżyc

Na spotkaniu obecny będzie również Leszek Szewczyk, który udostępnił swoje zbiory na potrzeby Muzeum Ziemi Lubuskiej. To już 14 marca o 16:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Z kolei pod koniec tygodnia – historia z odrobiną rozrywki. Swoją premierę będzie miała książka „Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe w pigułce”. To najnowsza publikacja stowarzyszenia Forum Art, które wcześniej wydało „Kronikę zielonogórskiego rocka”. – Książka jest pierwszą próbą dokonania solidnego rysu historycznego – mówi o wydawnictwie Igor Myszkiewicz.

Historia zielonogórskich kabaretów to co najmniej kilkadziesiąt lat. Pierwsze formacje o charakterze kabaretowym w naszym mieście powstały w końcu lat 40. Mówię tu chociażby o kabarecie Zielony Kot. Oczywiście to, co wszyscy znamy, czyli okres kabaretu Potem, innych formacji z tamtego czasu, to, co wydarzyło się później i to co dzieje się dzisiaj. Ta historia zielonogórskich kabaretów jest liczona w dekadach, ale można pokusić się o szukanie jeszcze wcześniej. Czyli chociażby w dorobku Juliusa Bierbauma, urodzonego jeszcze w Grünbergu w XIX wieku, znajdujemy antologię tekstów kabaretowych. Podobno pierwszą taką publikację na świecie.Igor Myszkiewicz

Książka składa się z wywiadów z artystami kabaretowymi. Autorzy – Aleksandra Łobodzińska i Marcin Olechnowski – przeprowadzili ich około 50. W dniu promocji książki zobaczymy wystawę fotografii i statuetek, jakie zdobywali nasi kabareciarze.

Premiera „Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego w pigułce” – 16 marca o 17:00.

Więcej o tym, co w tym tygodniu przygotowało Muzeum Ziemi Lubuskiej, możecie usłyszeć w całym wywiadzie.

dr Longin Dzieżyc, Igor Myszkiewicz

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: