KULTURA:

Tłusty czwartek obfity w Lubuskie Wawrzyny. Srebrne Pióra rozdane! [ZDJĘCIA]

Był to wieczór na bogato, nie tylko z powodu mnóstwa pączków, ale również wielu nagród. 23 lutego w Planetarium Wenus wręczono kolejne Lubuskie Wawrzyny oraz inne wyróżnienia dla wybitnych literatów, naukowców i dziennikarzy.

Godna Lubuskiego Wawrzynu Literackiego okazała się „Pogodna biel dobrego samopoczucia”. Taki tytuł nosi tomik wierszy Pauliny Korzeniewskiej – poetki młodego pokolenia. Wiersze laureatki z tego właśnie zbioru mogliśmy już usłyszeć podczas ubiegłorocznego festiwalu „Proza Poetów” w bibliotece Norwida. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono, że twórczość Pauliny Korzeniewskiej pokazuje blaski i cienie życia młodych ludzi. Czy dzięki temu może trafić do tej grupy odbiorców?

Poezja w ogóle jest w bardzo kiepskim miejscu, jeśli chodzi o docieranie do młodych ludzi. Właściwie dociera do tych, którzy sami piszą i interesują się poezją. (…) Mam jednak nadzieję, że tematyka, którą poruszam, jest tym młodym ludziom bliska. (…) Daleka jestem od tego, by nazywać się głosem pokolenia (…),ale możemy wyobrazić sobie, że mężczyzna, który jest narratorem mojej książki, to 30-latek, którego trapią problemy współczesnego świata. Na swój sposób próbuje on z tymi problemami się zmagać – odpowiada laureatka.

Za najlepszą książkę naukową 2016 roku uznano publikację prof. Czesława Osękowskiego na temat połączenia miasta i gminy Zielona Góra. Jak mówił sam zwycięzca, praca ma trzy wymiary: naukowy, popularnonaukowy i użyteczny. Nam były rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego powiedział również, do kogo jest kierowana.

Książka przede wszystkim pokazuje proces połączenia miasta Zielona Góra z gminą Zielona Góra we wspólny samorząd terytorialny, ale może być też bardzo użyteczna dla innych samorządów, które chciały pójść naszym tropem. Pokazuje warstwę ekonomiczną, prawną, organizacyjną, krok po kroku, jak doprowadziliśmy do połączenia samorządów. Myślę, że nie tylko zielonogórzanie, ale wszyscy, którzy będą zajmować się polityką, samorządem, prawem administracyjnym, muszą sięgnąć do tej książki.

Wawrzyn Dziennikarski zdobyła natomiast Agata Sendecka z gorzowskiego oddziału Telewizji Polskiej. Kapituła konkursu doceniła w ten sposób prowadzony przez dziennikarkę program „Rodzina na plus”. Według laureatki jest to też dowód uznania za całokształt pracy w mediach.

Tak się jakoś złożyło, że po moim powrocie z urlopu macierzyńskiego pojawił się pomysł, by w TVP 3 Gorzów powstawał taki program o rodzinach i dla rodzin. (…) Ucieszyłam się, bo chyba nie ma nic lepszego dla młodej mamy, która jest jeszcze jedną nogą na urlopie rodzicielskim. (…) Wcześniej nie miałam programu autorskiego. (…) Zajmowałam się newsami, zaczynałam tutaj, w Zielonej Górze i już 11 lat pracuję w telewizji. Myślę więc, że to nie tylko nagroda za program, ale również za te wszystkie lata (…). Nie pracuje się dla nagród, ale miło, jeśli one są, bo dodają skrzydeł – uważa Agata Sendecka.

Tradycyjnie oprócz nagród głównych wręczono dyplomy dla nominowanych i wyróżnienia, m.in. dyplom dla młodego dziennikarza, który otrzymał Szymon Płóciennik z „Gazety Wyborczej”. Za walory edytorskie publikacji nagrodzono zaś Stowarzyszenie Forum Art, wydawcę książki „Paprochy historii. Zielonogórskie podróże w czasie”.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z wydarzenia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X