KULTURA:

Sztuka bez pośpiechu – muzeum zachęca do uważnego oglądania eksponatów

Wśród stałych imprez w Muzeum Ziemi Lubuskiej znajdziemy wernisaże wystaw, wykłady czy koncerty. Najbliższe dni przy alei Niepodległości znów zapowiadają się jako pełne różnych wydarzeń. Co tym razem zobaczymy i usłyszymy?

Muzeum Ziemi Lubuskiej uczestniczy w obchodach Dnia Wolnej Sztuki. Celem święta jest promocja mniej znanych dzieł, obok których zwiedzający zwykle przechodzą w pośpiechu lub bez ich zrozumienia. Z tej okazji muzeum szczególnie wyeksponuje cztery obiekty, na których będzie skupiać uwagę swoich gości. Pokaże m.in. protokoły z zielonogórskich procesów czarownic.

Jest to unikalny protokolarz na skalę europejską. Takich dokumentów, pisanych ręcznie i mówiących o procesach czarownic, zachowało się naprawdę niewiele. A to jest obiekt ściśle związany z miastem, gdzie płonęły stosy. Można będzie więc z bliska zobaczyć to wspaniałe muzealium.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Ziemi Lubuskiej – w sobotę, 21 kwietnia od 12:00.

Sztandarowym wydarzeniem są też np. występy z cyklu „Jazzujące Muzeum”. Przez 25 odsłon przeszły one ewolucję – z koncertów instrumentalistów do występów wokalnych.

Dotychczas nasze koncerty ograniczały się praktycznie do recitali pianistycznych – przychodził pianista, jazzman, który wykonywał solowy koncert. Od pewnego czasu wzbogacamy naszą ofertę: wprowadzamy wokalistów. W ubiegłym roku była m.in. Lora Szafran. A tym razem pojawi się dwóch instrumentalistów – rosyjski jazzman Alex Pruzhinin. Będzie występował w duecie z Robertem Chyłą, muzykiem związanym z naszym regionem.Leszek Kania

Jak przystało na „Jazzujące Muzeum”, przed koncertem zaprezentowane będzie dzieło malarskie. Muzeum pokaże obraz Zofii Artymowskiej „Hommage à New York”, który również, tak jak muzyka tego wieczoru, nawiąże do kultury amerykańskiej.

Koncert odbędzie się 19 kwietnia o 19:00. O tym, co jeszcze w ciągu tygodnia wydarzy się w muzeum, usłyszycie w całej rozmowie.

Leszek Kania

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: