KULTURA:

Szlachetne rysy lubuskiej historii na fotografiach w muzeum

W Radiu Index powracamy do cyklicznych spotkań z Muzeum Ziemi Lubuskiej. Na dobry początek muzealnicy proponują dwie wystawy fotografii.

W zbiorach instytucji znajdują się zdjęcia autorstwa Zbigniewa Rajche. To widoki Zielonej Góry uwiecznione na kliszach. Dotychczas muzeum pokazało fragment tej kolekcji na wystawie „Kronikarz czasu”.

Teraz chcemy odkryć przed zielonogórzanami następną część tych fotografii. Nie były one nigdzie prezentowane, bo znajdowały się w zbiorach pana Zbigniewa Rajche oraz od 3 lat w naszych zbiorach. Chcemy pokazać te nieznane szerszej publiczności fotografie naszego miasta, które pan Rajche wykonywał od lat 50. One mają swój klimat, charakter – wszystkie są czarno-białe, nawet z pewnymi rysami.Izabela Korniluk, Dział Historyczny Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wystawa będzie zaprezentowana w ramach szkolenia metodyków, nauczycieli i uczniów. Spotkanie – w środę, 3 października o 14:30.

Tego samego dnia poznamy lepiej nie tylko Zieloną Górę. Zdjęcia wykonane przez Adama Sowę odkryją przed nami zapomniane miejsca Ziemi Lubuskiej.

Tym razem Adam pokaże nam swoją kolejną podróż. Przez cały nasz region, gdzie fotografował zabytki, najczęściej poniemieckie, choć nie jest to regułą. Na wystawie zobaczymy głównie relikty przemysłowe, wojskowe lub z infrastruktury transportowej. Miejsca te zostały utracone i wypchnięte w toku procesów historycznych – zmiany granic, systemów politycznych czy ekonomicznych.Igor Myszkiewicz, kurator wystawy

Otwarcie wystawy fotografii Adama Sowy – o 17:00. Będzie pokazana w ramach Galerii Twórców „Galera”.

Więcej informacji o wystawach – w całej rozmowie.

Izabela Korniluk, Igor Myszkiewicz

Wywiady o wystawach i innych wydarzeniach w Muzeum Ziemi Lubuskiej – w każdy poniedziałek po 11:00 na 96 FM!

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X