KULTURA:

Skąd w muzeum „Wieża asymetryczna”? Przegląd dorobku Kajetana Sosnowskiego [Audycja Ekspozycje]

W Muzeum Ziemi Lubuskiej jest jeszcze wiele dzieł niewidocznych dla oczu zwiedzających. Rozbudowa instytucji umożliwi prezentację tego, co dziś kryją magazyny. Są to m.in. zbiory z wystaw Złotego Grona. Nim obejrzymy je w całej okazałości, muzeum proponuje zwiedzenie ekspozycji z cyklu „W kręgu twórców Złotego Grona”.

W ramach Galerii Nowy Wiek prezentowane są prace Kajetana Sosnowskiego – artysty, który zajmował się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i instalacjami przestrzennymi. Choć pochodził z Wilna i należał do warszawskich grup artystycznych, był związany również z lubuskim środowiskiem twórczym.

Czterokrotnie brał udział w edycji wystaw Złotego Grona – w latach 60. i 70., a także uczestniczył w ogólnopolskich plenerach plastycznych w Łagowie Lubuskim. Właśnie podczas pobytu w Łagowie powstał obraz „Pojedynczy czerwony”, który zainicjował kolekcję prac Sosnowskiego w naszym muzeum. Aktualnie w zbiorach znajduje się 15 prac tego znakomitego twórcy. Wśród nich – intrygująca forma przestrzenna, zatytułowana „Wieża asymetryczna”, która od ponad czterech dekad jest dominującym akcentem bocznej klatki schodowej naszego muzeum. Sosnowski zrealizował i zainstalował ją w 1976 roku.Marta Gawęda-Szymaniak, kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Ziemi Lubuskiej

Ekspozycja składa się częściowo z dzieł, które muzeum ma w swoich zbiorach, ale tworzą ją również prace użyczone przez galerię Beta16 z Warszawy. Wystawa będzie dostępna do końca marca.

Marta Gawęda-Szymaniak

„Wieża asymetryczna” w Muzeum Ziemi Lubuskiej (fot.: mzl.zgora.pl)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00