KULTURA:

Robert Czechowski: Reżyser emocji

Lubuskie Teatr  przygotowuje się do nowych spektakli. Panie dyrektorze, proszę zdradzić, jakie to będą spektakle.
    Już jesteśmy w próbach dwóch realizacji. Pierwsza z nich to pomysł dla milusińskich. Wielkie widowisko muzyczne z kapitalną scenografią, fenomenalnymi kostiumami Elżbiety Terlikowskiej, choreografią Maćka Florka – zwycięzcy pierwszej edycji You Can Dance w reżyserii Jurka Bielunasa „Zwierzęta Doktora Dolittle”. To spektakl w stylu Księgi Dżungli tyle, że bardziej kolorowe i jeszcze bardziej zakręcone. Premiera już 30 października dla najmłodszych.
    Równolegle z tym spektaklem na kameralnej scenie powstaje eksperymentalny spektakl na bazie tekstu Seneki „Medea”. Wersja ta będzie łączyć książkę Seneki o gniewie i jego słynnego dramatu pt. „Medea” w nowym tłumaczeniu, w reżyserii Brano Mazucha. To przede wszystkich spektakl dla miłośników teatru dla myślących.
    W nowym sezonie pojawią się dwie propozycje nawiązujące do miłości. „Anna Karenina”- wielka powieść Tołstoja. Piękny, kostiumowy spektakl. Adaptacje pisze jeden z najmłodszych, znanych dramaturgów Michał Kotański.
    A równolegle powstawał będzie spektakl oparty na tekście klasycznym, dokładnie Dostojewskiego „Gracz” – także o miłości, pasji, tym razem do ruletki.
    Po tych dwóch klasycznych propozycjach pojawi się „Trasch Story”. Tekst napisała młoda dramaturg Magda Fertacz. To opowieść z perspektywy małej dziewczynki, którą powiesiła matka. Spektakl oparty jest na autentycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, gdy Rosjanie wkraczali na tereny, Niemki wieszały się. Mała dziewczynka w sytuacji kiedy już wisi z perspektywy ducha, aniołka opowiada całą historię wojny. To z pewnością będzie dość wstrząsające wydarzenie w reżyserii Marcina Libera.

Jakimi spektaklami Teatr zamknie sezon?
    Na koniec sezonu zostawiamy dwie perełki: „Zemsta” w reżyserii Pawła Kamzy w nawiązaniu do pierwszego sezonu sprzed sześćdziesięciu lat. Ten teatr polską historię rozpoczynał realizacją Zemsty i pamiętając o tym, że obchodzimy sześćdziesięciolecie naszego teatru chcemy ten sezon głównie poświęcić klasyce, a także przedstawić „Zemstę”. Ale Paweł powywraca wiele rzeczy. Zdradze tylko, że część ról kobiecych zagrają mężczyźni.
    Ostatnim widowiskiem będzie spektakl bardzo kostiumowy, pikantny zatytułowany „Wiśniowy Sade”. Specjalnie pisany przez Sade na bazie erotycznych opowieści Markiza de Sade. Pan dyrektor sam jako miłośnik kobiecych wdzięków wyreżyseruje ten spektakl. Kostiumy Elżbiety Terlkikowskiej, dużo pikanterii, frywolności. Przedstawienie wyłącznie dla dorosłych, ale stworzony z klasą i smakiem.

Czy studenci nadal mogą liczyć na premiery studenckie?
    To się stało żelazną zasadą za tej dyrekcji. Tak było jest i będzie. Studenci zawsze są mile widziani.

Można śmiało stwierdzić, ze Lubuski Teatr całe wakacje ciężko pracował..
    Absolutnie. Po pierwsze trzeba jakoś przeżyć, a po drugie zżera nas pasja i aby tej wystarczyło na samorealizację bo życie jest zbyt krótkie.

***
Czeka nas niesamowicie widowiskowy sezon w Lubuskim Teatrze i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Ci, którzy na bieżąco chcą wiedzieć, co w naszym teatrze piszczy, powinni ustawić odbiorniki radiowe na częstotliwość 96fm w każdy piątek o godz. 12:00. Rozmowy z pracownikami Lubuskiego Teatru prowadzą bardzo “kulturalni”: Marika Adamska i Michał Cierniak, w programie “Za kurtyną”.
 

Autor: Marika Adamska

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00