KULTURA:

Prawda, szacunek, muzyka – Punky Reggae Live 2018

Mieszkańcy Zielonej Góry i okolic otrzymali wczoraj ogromna dawkę energii, radości i pozytywnych wibracji. Wszystko to za sprawą nie tylko pięknej pogody, ale również wyjątkowej trasy – Punky Reggae Live. Zielonogórska Piwnica Artystyczna Kawon stała się miejscem, gdzie dominowały Prawda, Szacunek i Muzyka.

Po kilku latach zawieszenia organizatorzy wznowili trasę Punky Reggae Live, aby na nowo łączyć słuchaczy wszelkich gatunków muzycznych, szukać tego co wspólne i cieszyć się życiem. Muzyka – jak twierdzi Wojciech Wojda, pomysłodawca całego wydarzenia i wokalista Farben Lehre – to nie polityka. Powinniśmy szukać wspólnych cech i łączyć się, być razem ze sobą zamiast poszerzać różnice między nami. Bez względu na rodzaj muzyki, poglądy czy wiek.

Trasa Punky Reggae Live obejmuje 16 miast na terenie Polski. Najważniejsza idea tego wyjątkowego wydarzenia polega na zamazywaniu sztucznych podziałów, wzajemnym szacunku między artystami i ich pozytywnych relacjach z przybywającą na koncerty publicznością. Muzyka ma łączyć, nigdy dzielić, stąd też otwarcie na przedstawicieli różnych gatunków i scen.

Podczas kilkugodzinnego koncertu wystąpiły zespoły Farben Lehre, BIG CYC, Żółta Febra oraz Gutek.

Farben Lehre to niesamowita dawka energii, granie na maksymalnych obrotach i nieustanna interakcja i komunikacja z publicznością. Muzyka Farben Lehre jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania, wolna od kompleksów. Teksty są proste, w sposób nierzadko dosadny i ostry wprost opisujący otaczający nas świat. Muzycy, którzy od ponad 32 lat towarzyszą kolejnym pokoleniom słuchaczy, w dalszym ciągu zarażają swoją siłą, energią i dają do myślenia. Wciąż zaskakują swoich odbiorców, a jednocześnie pozostają wierni swoim początkom i stylowi.

Podczas koncertu zespół zaskoczył uczestników koncertu wyjątkową interpretacją przeboju kapeli Clash czy również utworem “Punky Reggae Live” granym tylko podczas tej trasy koncertowej. Nie zabrakło oczywiście znanych przebojowych utworów takich jak “Helikoptery”, “Kolory”, “Achtung 2012”, “Spodnie z GSu” czy “Matura”. Przy “Aniołach i demonach” kapeli towarzyszył na wokalu Gutek. To wszystko okraszone zostało refleksjami Wojciecha Wojdy , które idealnie wprowadzały do kolejnych utworów. Dodatkowo zespół zapowiedział premierę nowego krążka oraz zdradził odrobinę swoje najbliższe plany.

Pełen wywiad z Wojciechem Wojdą – wokalistą Farben Lehre o trasie i pomyśle na Punky Regae Live, dzisiejszym Farben Lehre, najbliższych planach i niespodziankach – poniżej.

Preludium do punkowego, ostrego grania stanowił występ Gutka. Znany z Indios Bravos Piotr “Gutek” Gutkowski zaprezentował swój najnowszy projekt muzyczny. Własne teksty, kompozycje i interpretacje, zabawa stylistyką i energią różnych gatunków muzycznych – to krótki opis tego, co mogliśmy usłyszeć na scenie. Wierność reggae, ale i podróż w świat prawdziwego bluesa, chwilami czar gitary akustycznej, a chwilami też przeskok do mocniejszych dźwięków rockowych.

To wszystko okraszone charyzmą i energią artysty. Dodatkowo nowe, intrygujące i oryginalne aranżacje takich utworów jak chociażby “Pom Pom” który za chwile płynnie zamienił się w “Spalam się” Kultu. Zabawa stylem, wielka energia, radość i pozytywne wibracje którymi artysta zarażał publiczność osiągnęły apogeum podczas bisu kiedy wykonał swoją wersję “Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości” Pidżamy Porno czy wyjątkowe wykonanie na zakończenie “Czasu spełnienia”. Jeszcze w tym roku Gutek planuje wydanie swojej solowej płyty.

BIG CYC to legendarna kapela rockowa, która w specyficzny i ironiczny sposób komentuje w swej twórczości otaczającą nas rzeczywistość. Kapela w tym roku obchodzi swoje 30-lecie i jak mówił sam Krzysztof Skiba, udział w klubowej trasie Punky Reggae Live jest swoistym podziękowaniem dla słuchaczy za ten jubileusz.

Do dziś, muzycy grający 30 lat w tym samym składzie, tworzą jedną z najbarwniejszych i najbardziej oryginalnych formacji rockowych na polskim rynku muzycznym. Eksplozja radości, rytmu i humoru na scenie z dodatkiem oryginalnych nakryć głowy Krzysztofa Skiby zmienianych podczas każdego utworu to pokrótce opis tego co wczoraj grupa zaprezentowała podczas swojego występu. Obok utworów z ostatniej płyty “Czarne Słońce narodu” takich jak m.in. “San Escobar” czy “Antoni wzywa do broni” publiczność zgromadzona w Kawonie bawiła się przy takich hitach jak “Rudy się żeni”, “Facet to świnia” czy “Makumba”.

O tym jaki jest 30-letni BIG CYC, planach na najbliższe miesiące i czym było legendarne “Lalamido” możecie posłuchać w rozmowie z Krzysztofem Skibą

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00