KULTURA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Początek Jarocin Festiwal 2018! [Rozmowa z Michałem Wiraszko – dyrektorem artystycznym]

Jarocin Festiwal 2018 wystartował! O szczegółach tegorocznej edycji, kolejnych zmianach, zarzutach i Jarocińskich Rytmach Młodych rozmawialiśmy z dyrektorem artystycznym festiwalu – Michałem Wiraszko.

Kiedy punk rock zdominował ten festiwal to był on wtedy najbardziej wyrazisty, ale to też wynikało ze specyfiki czasów. Jest to paradoksalna i poniekąd smutna historia, że najbardziej nazwijmy to rebeliancki, czy antykomunistyczne zjawisko stało się pierwszą ofiarą kapitalizmu. Przez te ostatnie lata, historię tego festiwalu i z konieczności i z pasji zgłębiłem na wskroś. Za 2 lata ten festiwal kończy 50 lat i myślę, że trzeba pokłonić się czasowi i wprowadzić ten festiwal w taki etap, na kolejne 50 i więcej lat.Michał Wiraszko- dyrektor artystyczny Jarocin Festiwal 2018

Choć na przestrzeni lat, „Jarocin” zmienił się nie do poznania, jedno pozostało do tej pory – przegląd. Dzisiejsze Jarocińskie Rymy Młodych to niemal półroczny konkurs dla młodych artystów, który dziś na scenie Rynku zostanie rozstrzygnięty!

Dostaliśmy 400 zgłoszeń. Praca jurora jest ciężka emocjonalnie, bo trzeba krzywdzić, a to nigdy nie jest miłe. Celowo jury było tak przemyślane, aby nie zdarzyła się jednogłośność, choć ona dwa razy na się zdarzyła. Przy trudnych wyborach zawsze mieliśmy nieparzystą liczbę osób, więc zawsze demokratyczna większość deklarował się sama. Mamy bardzo mocny skład finałowy w tym roku. Jest Agata Karczewska – znakomita wokalistka, Przybył – naszym zdaniem uosobienie polskiej sceny i z chwilę może być o nim naprawdę głośno. O udział w finale powalczy jeszcze rasowy Radio Slam i Distant Night, którzy jakby oceniać globalnie są chyba najbardziej jarocińscy z tej czwórki.Michał Wiraszko- dyrektor artystyczny Jarocin Festiwal 2018

We wtorek do organizatorów doszła informacja, że jedna z gwiazd tegorocznej edycji Marija Alochina została zatrzymana w Moskwie, przez co dzisiejszy koncert Pussy Riot na jarocińskiej scenie został zagrożony. Możemy odetchnąć z ulgą.

Artystka jest już z nami. Wczoraj Marija Alochina dojechała do Jarocina. Widziałem ją rano na próbie, także koncert Pussy Riot się odbędzie.Michał Wiraszko- dyrektor artystyczny Jarocin Festiwal 2018

Dodatkowo o 18:00, po projekcji „Pussy Riot. Modlitwa punka” odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi dr hab. Wiesław Wacławczyk – profesor nadzwyczajny w jednostce Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Spotkanie odbędzie w Kino Echo.

W trakcie rozmowy z Michałem Wiraszko zapytaliśmy również o tegoroczne plany macierzystego zespołu Muchy. Całość rozmowy znajdziecie poniżej:

https://www.facebook.com/index96fm/videos/10160973838480657/

Program festiwalowy, na dzisiejszy dzień znajdziecie tutaj.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: