KULTURA:

Piszesz poezję? Przeczytaj ją publicznie! „Norwid” zachęca do „Noworocznego wierszowania”

W pierwszych tygodniach nowego roku biblioteka Norwida chce uaktywnić poetów. W murach gmachu przy alei Wojska Polskiego odbędzie się „Noworoczne wierszowanie”. To turniej, w którym nasi twórcy prezentują jeden napisany przez siebie wiersz.

W konkursie mogą startować osoby powyżej 15. roku życia. Czas recytacji utworu nie może przekroczyć dwóch minut.

To jest impreza, która odbywa się już od kilku lat i muszę powiedzieć, że jest dosyć przyjemna. To impreza integracyjna środowisk literackich, gdzie dużo osób przychodzi z różnych zakątków. Po „Noworocznym wierszowaniu” jest też okazja na rozmowę przy kawie, herbacie i ciasteczkach. Oczywiście najciekawszy punkt programu to same występy, bo można posłuchać różnych wierszy, autorów w różnym wieku. To są często różne kolorowe postaci ze środowiska literackiego. W tym roku współorganizatorem konkursu jest Zespół Kół Naukowych „Gradiam” z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów.Agnieszka Ginko, przewodnicząca jury konkursu

Nagrodą dla autorów jest m.in. publikacja ich wierszy w czasopiśmie „Pro Libris”. Zgłoszenia wierszy będą przyjmowane tuż przed konkursem.

Zapisy ruszają pól godziny przed spotkaniem. Przede wszystkim będziemy oceniać walor literacki wiersza. Zawsze jednak ten walor, to co wiersz ze sobą niesie, jest najważniejszy. Zresztą prosimy każdego, żeby dał nam swój wiersz na obrady. Później jeszcze na obradach możemy się odwołać do jakiegoś fragmentu czy jeszcze raz sobie coś przeczytać. To też jest bardzo pomocne.Agnieszka Ginko

„Noworoczne wierszowanie” odbędzie się w ramach Czwartku Lubuskiego, 30 stycznia o 18:00 w galerii sali im. Janusza Koniusza biblioteki Norwida. Wydarzenie będzie poświęcone pamięci zmarłego w tym roku profesora Czesława Dutki. Literaturoznawcę będą wspominać prof. Małgorzata Mikołajczak i Jolanta Pytel.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: