KULTURA:

Oswoić prawo

Zdaniem autorki, która na co dzień pracuje jako sędzia w Sądzie Okręgowym w Łodzi, publikacja przyda się zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom, np. podczas lekcji wychowawczych. Powinni do niej zajrzeć także studenci kierunków pedagogicznych, szczególnie – resocjalizacji.

Największą wartością książki jest to, że wszelkie zawiłości przepisów tłumaczy w jasny i przystępny sposób – w oparciu o konkretne przykłady, najczęściej zaczerpnięte wprost z sali sądowej, z rozpraw z udziałem młodzieży.

– Młodzież szkolna wielokrotnie gościła na moich rozprawach. Młodzi ludzie przekonali mnie, że należy z nimi rozmawiać o zagrożeniach i przestępczości. Poprzez tę publikację chciałabym przybliżyć młodzieży i nauczycielom problematykę przestępstw najczęściej popełnianych przez młodocianych. Wybrałam czyny, które najbardziej bulwersują i wzmagają poczucie zagrożenia – tłumaczy sędzia Wesołowska.

W każdym rozdziale pojawia się konkretna osoba – "Kuba", "Maciek" czy "Karolina", która albo sama popada w konflikt z prawem albo staje się ofiarą przestępstwa. Czytelnik – krok po kroku dowiaduje się, jakie są konsekwencje określonego postępowania i jakie jest możliwe wyjście z trudnej sytuacji. Bardzo ważne jest także spojrzenie na problem z wielu stron – poznajemy opinię i odczucia ofiary przestępstwa, motywy, którymi kieruje się sprawca, najczęściej szukając "racjonalnego" wytłumaczenia tego, co zrobił. Dowiadujemy się także, co czują rodzice i nauczyciele zarówno sprawców, jak i pokrzywdzonych.

Wesołowska podając numery paragrafów, wyjaśnia, że niewinne – według młodzieży zachowania, do których może dojść w każdej szkole – szantażowanie, zaczepki, drobne kradzieże czy wymuszanie pieniędzy mają poważne konsekwencje prawne, które mogą zaważyć na całym dorosłym życiu sprawcy.

Książka pomoże także osobom, które nie wiedzą, komu zgłosić fakt popełnienie przestępstwa (Wesołowska tłumaczy przede wszystkim – co dokładnie jest przestępstwem), jak również tym, których czeka pierwsza w życiu rozprawa i… nie wiedzą, jak się na niej zachować, kiedy mogą mówić, kiedy należy wstać itp. W poradniku sporo miejsca zajmują również przykłady sądowych dokumentów – zapisu zeznań, aktów oskarżenia, wyroków itp.

 

Autor: źródło informacji: INTERIA.PL

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00