KULTURA:

O Polonii w Stanach i Polaku na Syberii. Przekrój wydarzeń w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej kontynuuje cykl wykładów o nieznanych faktach związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. „Na warsztat” weźmie wycieczkę weteranów Armii Polskiej ze Stanów Zjednoczonych do Ojczyzny. Wykład odbędzie się w ramach Studium Wiedzy o Sztuce i Historii.

Polonia amerykańska chętnie odwiedzała kraj przodków. Każdy chciał sprawdzić, jak wygląda i radzi sobie wolna Polska. Choć wycieczki były bardzo popularne, jedna wyprawa przeszła do historii jako największa. W 1927 r. kraj odwiedziło ponad 700 osób, które walczyły w Armii Polskiej.

Proszę sobie wyobrazić, jak to trzeba było zorganizować. Nie było maili, internetu, właściwie tylko telegramy. Ta wycieczka zatrzymała się w Paryżu, a później otrzymała od państwa polskiego specjalny pociąg, w którym te kilkaset osób podróżowało. Od Gdańska i Gdyni przez Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Częstochowę, po Lwów. Byli również na polach walki, na przykład pod Równem, Radzyminem, Warszawą, Wilnem. Wszędzie byli przyjmowani z honorami – na dworcach witały ich tłumy, mieli asysty wojskowe, spotykali się ze swoimi dowódcami. Między innymi generał Haller przywitał ich w Gdyni i w Poznaniu.dr Anitta Maksymowicz

Dr Anitta Maksymowicz uzupełni wykład prezentacją i filmem właśnie z 1927 roku, które przygotowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej.

Wykład odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 16:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wkrótce także spotkanie z cyklu „Z pamiętnika podróżnika”, poświęcone wyprawie śladami Maurycego Beniowskiego.

Więcej wydarzeń w Muzeum Ziemi Lubuskiej – w całej rozmowie.

dr Anitta Maksymowicz, dr Arkadiusz Cincio

Zobacz więcej
Back to top button
X