KULTURA:ZIELONA GÓRA:

„Norwid” podsumowuje czytelniczy rok. Na topie – Tokarczuk, „Wiedźmin” i serie dla dzieci

Około 22 tysiące aktywnych czytelników miała w minionym roku biblioteka Norwida. Tyle osób skorzystało ze zbiorów dostępnych w gmachu głównym i filiach książnicy. W całym „Norwidzie” odnotowano ponad 340 tysięcy wypożyczeń różnych zasobów – książek czy multimediów.

Po wypożyczeniach konkretnych publikacji widać, jakie wydarzenia kulturalne najbardziej interesowały Lubuszan. A było to m.in. przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.

Zaraz na drugi dzień, jak tylko ogłoszono werdykt kapituły, ruszyły tłumy do biblioteki w poszukiwaniu książek Olgi Tokarczuk. Bardzo nas cieszy, że wszystkie tytuły w bibliotece są. Niestety, w tej chwili czas oczekiwania na nie jeszcze nie zmalał. W gmachu głównym, gdzie czytelników jest więcej, przynajmniej 2-3 miesiące trzeba na każdy z tytułów Olgi Tokarczuk czekać. Aczkolwiek są też inne pozycje. „Wiedźmin” zbiera pokłosie serialu. Szczególnie biblioteki dziecięce się z tego cieszą – do bibliotek zaczyna przychodzić młodzież.Marzena Wańtuch, kierownik Działu Udostępniania biblioteki Norwida

Wśród książek dla dzieci najbardziej popularne okazały się serie wydawnicze. To np. „Martynka”, „Świnka Peppa” i „Czytam sobie”.

Mediateka Góra Mediów zarejestrowała ponad 16 tysięcy wypożyczeń. Ze zbiorów skorzystało ponad 700 osób. Zwykle były to filmy.

Zielonogórzanie preferują kino polskie, mocne kino polskie. Więc takie tytuły, jak „Zimna wojna” czy „Kler” były w tamtym roku jednak najczęściej wypożyczanymi filmami. Jeżeli mówimy o filmach zagranicznych, to na pewno na samym szczycie stoją produkcje marvelowskie, o bohaterach różnej maści. Jeśli rozmawiamy o audiobookach, dominuje również literatura polska – Bonda czy Mróz, ale również bardzo wysoko w tamtym roku wspięła się Kasia Nosowska z książką „A ja żem jej powiedziała”. I dosyć trudna pozycja to „Tatuażysta z Auschwitz”.Bartosz Czerniawski, Mediateka Góra Mediów

Ponadto ponad 300 użytkowników korzysta z bazy książek elektronicznych Legimi. Jest to możliwe dzięki kodom, które co miesiąc rozdaje biblioteka Norwida. W ubiegłym roku w bazie odnotowano ponad 11 tysięcy wypożyczeń.

Dużym zainteresowaniem użytkowników cieszyły się też zbiory z Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej.

Jest to dział, który udostępnia swoje zbiory na miejscu i w wersji cyfrowej, jeśli chodzi o Zielonogórską Bibliotekę Cyfrową i Bibliografię Ziemi Lubuskiej. W tym roku dział odwiedziło 2 348 czytelników. Jest to przyrost o około 355 osób w stosunku do roku 2018. Jeśli chodzi o udostępnienia na miejscu, to było 7 300 udostępnień książek, ale także czasopism oprawnych, nieoprawnych i dokumentów życia społecznego. Jeśli chodzi o Zielonogórską Bibliotekę Cyfrową, skorzystano z 95 812 materiałów.Przemysław Bartkowiak, kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej biblioteki Norwida

Według stanu na koniec 2019 roku, biblioteka Norwida ma ponad 420 tysięcy książek i 60 tysięcy czasopism. Zakupionych zostało 7,5 tysiąca książek, multimediów i czasopism za ponad 250 tysięcy złotych. Prawie 80 tysięcy pochodziło z dotacji Biblioteki Narodowej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X