KULTURA:

Naukę można przekuć w zabawę teatrem – rozmowa z Joanną Krzyżanek

Jest zwolenniczką tego, by dzieci uczyć poprzez zabawę. Edukacyjny walor mają jej liczne książki dla maluchów. Joanna Krzyżanek, autorka publikacji dla dzieci, w tym serii o Cecylce Knedelek, jest gościem Festiwalu Filmu i Teatru „Kozzi-Holoubek-Głowacki”.

W trakcie dwóch spotkań w ciągu dwóch festiwalowych dni mali mieszkańcy poznawali literaturę dziecięcą. Pisarka zachęcała ich też do zabawy: warsztatów plastycznych, a także zgłębiania wiedzy ortograficznej poprzez filmowe dyktando.

Joanna Krzyżanek uczy również dorosłych. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli, na których tłumaczy, jak zainteresować dzieci nauką. Sama też była kiedyś nauczycielką.

Myślę, że najważniejsze są małe poletka edukacyjne i znalezienie na tym poletku właściwego człowieka, właściwego nauczyciela, który zaopiekuje się dziećmi. Musi ten zawód kochać, lubić. Wiedzieć, że jeśli idzie do szkoły, to jest to dla niej przygoda, a nie coś, co robi za karę.Joanna Krzyżanek

Poniżej cała rozmowa Kariny Nicińskiej z autorką. W niej m.in. o tym, jak narodziła się postać Cecylki Knedelek oraz wspomnienia z dzieciństwa Joanny Krzyżanek. Do obejrzenia zaś – zdjęcia ze spotkania z dziećmi podczas festiwalu „Kozzi-Holoubek-Głowacki”.

Joanna Krzyżanek

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X