KULTURA:

Mamy trailer Bachanaliów Fantastycznych!

Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się 19 września i potrwa trzy dni. Organizatorzy dość wcześnie zaprezentowali też listę pierwszych gości, którzy pojawią się na konwencie. Są nimi: Witold Jabłoński, Maciej Parowski, Łukasz Orbitowski oraz Jakub Ćwiek. Miłośnikom polskiej fantastyki przybliżać sylwetek tych panów nie trzeba, dlatego następne akapity kierujemy do niezorientowanych w temacie.

Witold Jabłoński, ur. 1957 w Łodzi, polski pisarz fantastyczny oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku. Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie prasa popularyzatorem teatru. Autor m.in. takich książek jak "Fryne hetera", "Kochanek Czerwonej Gwiazdy", "Słowo i miecz" czy też cyklu "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer". Powieść "Fryne hetera" była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Maciej Parowski, ur. 27 grudnia 1946 w Warszawie, polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej. Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem Bunt robotów w tygodniku "Na Przełaj". W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie "Młodego Technika" za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi. 30 października 2007 roku, z okazji 25-lecia pisma Fantastyka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował Macieja Parowskiego srebrnym medalem "Gloria Artis". Autor m.in. takich książek jak "Burza. Ucieczka z Warszawy '40", "Małpy Pana Boga. Słowa" oraz "Małpy Pana Boga. Obrazy". Powieść "Burza" została wyróżniona w IX edycji (2010) Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

Łukasz Orbitowski, ur. 1977 w Krakowie, polski pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej. Dotychczas zostało wydanych dziesięć jego książek, m.in. "Złe Wybrzeża", "Szeroki, głęboki, wymalować wszystko", "Wigilijne psy", "Horror show", "Pies i klecha" (wspólnie z Jarosławem Urbaniukiem). Za wydaną w 2007 r. powieść "Tracę ciepło" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca oraz otrzymał nominację do nagrody im. J. Zajdla. W latach 2006-2008 współpracował z "Przekrojem", od lipca 2010 był felietonistą tego tygodnika. W grudniu 2013 został nominowany do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury.

Jakub Ćwiek, ur. 24 czerwca 1982 w Opolu, polski pisarz, miłośnik popkultury oraz muzyki rockowej. Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań "Kłamca". Opowiadanie "Samobójca" pochodzące z tego tomu zostało wystawione przez grupę teatralną Słudzy Metatrona, Jakub Ćwiek wcielił się w postać Lokiego. Przygody tego bohatera mogliśmy śledzić w całej serii książek, które były publikowane na przestrzeni ostatnich lat. Za opowiadanie "Bajka o trybach i powrotach" pisarz otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Do tej nagrody był nominowany aż dziewięciokrotnie. W dorobku Jakuba Ćwieka znajdują się m.in. również takie książki jak "Krzyż Południa. Rozdroża", "Chłopcy", "Świetlik w ciemności" oraz komiks "Kłamca. Viva l'arte".

Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej, którą organizatorzy będą sukcesywnie odsłaniać wraz ze zbliżającym się "dniem zero". Pewną nowinką jest zwiastun (z ang. trailer) nadchodzącej imprezy. Krótki klip został stworzony przez ekipę filmowców z X Best Cinema. Jak piszą sami organizatorzy, ma on zaostrzyć apetyty i nie pozwolić zapomnieć przez wakacje o XXVIII odsłonie Bachanaliów Fantastycznych.

Wszystkie informacje związane z konwentem znajdziecie na stronie: www.bachanalia.zgora.pl

Autor: Paweł Hekman / sylwetki pisarzy: Wikipedia

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00