KULTURA:

Liczby nie kłamią

A polega, czy może lepiej napisać opiera się, przede wszystkim na matematyce. Tak, dobrze przeczytaliście, na matematyce. Możecie się dziwić, co wspólnego mają karty i liczby, ale postaram się Wam to zaraz (mam nadzieję, w jasny sposób) wyjaśnić. Gdy grając w odmianę Texas Hold’em na starcie dostaniemy AQ, to wiemy, że nasza ręka startowa jest mocna i jeszcze przed flopem (czyli pojawieniem się pierwszych trzech kart na stole) możemy/powinniśmy (w zależności od naszej strategii) grać agresywnie. To umie nawet osoba, która ma już za sobą podstawy tej gry. Co jednak zrobić, gdy inni przeciwnicy po naszym zagraniu nie spasują
i będziemy zmuszeni  obejrzeć flopa (czyli na stół zostaną wyłożone 3 wspólne karty)? Wtedy przydaje się pokerowe prawdopodobieństwo. Oto kilka jego przykładów:
[1] Prawdopodobieństwo, że po otrzymaniu pary na starcie (np. 77), na flopie dostaniemy kartę dającą nam seta (trójkę) wynosi nieco ponad 12%. Mało? Niekoniecznie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że prawdopodobieństwo trafienia na flopie karety (4 takie same karty) wynosi 0,24%. Ale już prawdopodobieństwo, że do rivera na stole pojawi się karta dająca nam seta lub wyższy układ wynosi ,,aż” 23,8%.
[2] Dostając 2 różne karty (np. 58) szansa na to, że na flopie skompletujemy karetę (czyli np. nasza ,,5” i trzy ,,5” na stole) wynosi 0,01% (raz na 9799 rozdań). Szanse, że z dwoma różnymi kartami dostaniemy na flopie parę wynosi za to 40%.
[3] Szansa, że dostaniemy parę asów: 0,45% (raz na 220 rozdań). Ale już szansa na rozdanie nam jakiejkolwiek pary wynosi 5,9% (raz na 16 rozdań). Lepiej jest, gdy oczekujemy, że otrzymamy dwie karty w kolorze. Na to mamy szansę w 30,3%.
[4] Szansa na to, że mając dwie karty w kolorze skompletujemy kolor już na flopie wynosi 0,84%. A szansa na to, że z taką ręką złapiemy kolor do rivera wynosi już 6,66%.
[5] Szansa na to, że na flopie wypadną 3 takie same karty to 0,23%. Wypadnięcie pary na flopie to 20% szans. Najbardziej prawdopodobne jest to, że na flopie nie będzie żadnej sekwencji kart. [6] Jeśli mamy skompletowanego seta to szansa na złapanie fulla (układ złożony z pary i trójki, np. AAKKK) lub wyższego układu wynosi 50%. Natomiast, jeśli mamy skompletowane dwie pary, to szansa na fulla lub lepiej wynosi 19,1%.
Wiem, że to wszystko wygląda trochę skomplikowanie, ale nie musicie się tego uczyć na pamięć. Do amatorskiego grania wystarczy Wam znajomość podstawowych strategii i zasad. Chciałem pokazać, że poker to sport umysłowy, podobnie jak np. szachy. Myślenie, przewidywanie jakie mamy szanse na wygranie rozdania to podstawa. I właśnie w tym pomaga prawdopodobieństwo. Więcej znajdziecie na moim blogu.
www.thepokerlive.blogspot.com

Autor: Jakub Suszka

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00