KULTURA:

Laboratorium pełne lalek, bajek i muzyki. Pobawmy się w teatr!

Lubuski Teatr otwarty na twórców jeszcze bardziej niż zwykle. Już w tę niedzielę (4.02.) otwarcie nowej, kreatywnej inicjatywy – Laboratorium Twórczego. Będzie dużo artystycznej pracy i zabawy z rekwizytami, muzyką, a nawet… własnym głosem!

Propozycja jest skierowana do wszystkich pokoleń widzów. W Laboratorium Twórczym będą odbywać się różne działania artystyczne. Pomysłodawczynie projektu chcą m.in. pokazać to, co kryje się w magazynach teatru.

Dzięki międzypokoleniowości mamy zamiar stworzyć taki kanał twórczy, który będzie oddziaływał na wszystkich. A oprócz tego jest miejsce na małe formy artystyczne – teatralne, muzyczne. Teatr jest spotkaniem wszystkich sztuk. To nam przyświecało, gdy pisałyśmy projekt i rozmawiałyśmy o nim – hasło interdyscyplinarności i multidyscyplinarności.Kinga Górska

Dorośli przypominają sobie teraz zapewne scenę lalkową, która powstała w latach 60. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, teatr chce ją przywrócić na tzw. Placu Teatralnym, z tyłu budynku. Tymczasem szykuje się pierwsza wystawa związana z tym miejscem.

Obecnie przygotowuję ekspozycję z lalek, które były tutaj w teatrze, ze starych spektakli. Tu akurat ze spektaklu „Koty” z 1997 roku. Chcemy wymieniać ekspozycję co jakiś czas i przybliżać historię teatru, historię sceny lalkowej, która tutaj istniała. A także przybliżyć uczestnikom warsztatów czy wydarzeń lalki – to, jakie one są, jakie są ich rodzaje, jak można je stworzyć. Między innymi z takich rzeczy, które mamy w domu.Wiktoria Jureczko

Lub z folii, która pokrywa jeszcze wyposażenie nowego miejsca w teatrze. Laboratorium Twórczemu przyświeca bowiem także zasada „niczego nie wyrzucamy!”. Pracownicy teatru pokażą, że rzeczy do zabawy można wykonać z tego, co mamy pod ręką.

Zaczynamy od zajęć rodzinnych. Będziemy rozpakowywać laboratorium, czyli wykorzystamy wszystkie pudła, folie, taśmy, worki, w które były opakowane przedmioty, które przychodziły do nas od kilku miesięcy. Z tych rzeczy będziemy rodzinnie tworzyć lalki, nie lalki…Kinga Górska

Laboratorium Twórcze będzie szansą na to, by uzupełnić to, co się dzieje w Lubuskim Teatrze na afiszu, o działania performatywne, alternatywne, poszukujące – dodaje Janusz Łastowiecki, kierownik literacki Lubuskiego Teatru.

Eksperymenty twórcze to także pomysł na nadchodzące ferie. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej o projekcie – na stronie teatru i do wysłuchania poniżej. Materiał przygotowała Karina Nicińska.

Laboratorium Twórcze Lubuskiego Teatru powstało dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00