KULTURA:

Końcówka sezonu „Jazzującego Muzeum”. Kto tym razem zagra w Sali Witrażowej?

To ostatnia szansa, by przed wakacjami posłuchać dobrej muzyki w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Trwają przygotowania do koncertu z serii „Jazzujące Muzeum”, połączonego jak zawsze z prezentacją obrazu.

Wystąpi Misia Furtak – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i audycji muzycznych związana z Zieloną Górą. Zaśpiewa 11 utworów ze swojego repertuaru.

To jest artystka, która była początkowo związana z grupą très.b. To miks amerykańsko-duńsko-holenderski. Zespół zawiązał się w Holandii, później koncertował w Danii i potem przyjechał do Polski. Tutaj został zauważony. Razem z grupą Misia Furtak otrzymała nagrodę „Paszport Polityki” w 2012 roku, a w 2011 roku – „Fryderyka” za fonograficzny debiut roku, także zaczęła świetnie. Później grupa się rozpadła i Misia wydała płytę solową, zatytułowaną „Epka”.Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Misia Furtak współpracowała z wieloma innymi muzykami, m.in. Wojciechem Mazolewskim, brała też udział w projekcie muzycznym „NowOsiecka”, realizowanym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Obrazem, który zobaczymy w muzeum, będzie zaś praca Natalii Lach-Lachowicz, znanej jako Natalia LL. Chodzi o obraz „Głowa paniczna V” z 1988 roku, który znajduje się w muzealnej kolekcji.

Będzie to pokaz obrazu znanej artystki intermedialnej, konceptualistki, performerki, zajmującej się body artem, foto artem. Artystki, która dziś ma 82 lata, ale nadal intryguje, budzi kontrowersje, porusza. Słynna sprawa – wyprowadzenie jej prac z Muzeum Narodowego na prośbę ministra kultury, słynne banany. Akcja spotkała się z dużym protestem środowiska artystycznego i prace zostały wprowadzone z powrotem.Alicja Błażyńska

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie z „Jazzującym Muzeum” odbędzie się 13 czerwca o 19:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: