KULTURA:

Kiedyś zdobiły głowy, dziś – wystawy. Kapelusze z Czech w Zielonej Górze

Cylinder, melonik, sombrero… Łączy je jedno – to kapelusze. Nakrycia głowy z całego świata gromadzi muzeum w Nowym Jiczynie w Czechach. Dzięki współpracy tej instytucji z Muzeum Ziemi Lubuskiej ekspozycję zobaczymy w Zielonej Górze.

„Panie i panowie, trzymajcie kapelusze!” to tytuł najnowszej wystawy zielonogórskiego muzeum. Tworzy ją kolekcja kapeluszy, którą w 1909 roku założył Otakar Hrabe. W latach 50. trafiła ona w ręce muzeum kapeluszniczego fabryki TONAK. O wystawie mówi dr Alina Polak-Woźniak.

Jesteśmy bardzo ciekawi, bo nie wiemy do końca, co nam przywiozą kuratorzy wystawy z Czech. Wiemy, że dokonali wyboru około 100 najlepszych, najciekawszych eksponatów. Będą to kapelusze męskie i damskie z XIX wieku aż do lat 70. XX wieku, np. wszelakie cylindry, meloniki. Będzie również mały dział etnograficzny, a w nim sombrera, czapki mongolskie, indonezyjskie, także europejskie, w tym polskie.dr Alina Polak-Woźniak, Muzeum Ziemi Lubuskiej

Ekspozycja będzie otwarta 11 maja o 17:00 i pozostanie czynna do 26 sierpnia. Na wystawę można się wybrać na przykład podczas Czeskiej Nocy w Muzeum, o której więcej w całym wywiadzie z dr Aliną Polak-Woźniak.

dr Alina Polak-Woźniak

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: