KULTURA:

Kabaret z treścią – Ryczytal Paraliryczny w sobotę „u Jadźki”

My się tak nazwaliśmy na złość konferansjerom i to się sprawdza – żartują Sławomir Kaczmarek i Piotr Spychała. Ryczytal Paraliryczny, czyli kabaretowy skład wspomnianych artystów wystąpi z kolejnym programem.

Kabareciarze grają razem od kilkunastu lat. Jak mówią, ich działalność to tworzenie piosenek z treścią – kabaretowych, lirycznych i aktorskich. Sławomir Kaczmarek odpowiada za teksty, natomiast Piotr Spychała zajmuje się warstwą muzyczną.

Robienie kabaretu i robienie piosenki ma wiele wspólnego. I tu, i tu się pisze teksty. W zasadzie większość tekstów, które mamy, to są piosenki z pazurem, przekąsem. Są i liryczne, poważne, ale większość jest okołokabaretowych.Sławomir Kaczmarek
W naszym kraju są ogromne tradycje pisania piosenek związanych z kabaretem. W dzisiejszych czasach raczej bym powiedział, że z estradą, bo to wszystko się miesza. Piosenka była zawsze przy kabarecie – czy wesoła, czy liryczna. Być może jest tak, że część lirycznych piosenek wyszła poza nurt kabaretudodaje Piotr Spychała.

Występy Ryczytalu Paralirycznego to przede wszystkim improwizacja. Każdy koncert jest inny, więc zawsze jest niespodzianką. Tak będzie i tym razem.

W sobotę będziemy występowali z zespołem. Jest to dla nas bardzo przyjemna sytuacja, ale też niecodzienna. Rzadko się zdarza, żeby był zespół. Wynika to z faktu finansowego. Ale bardzo się cieszymy, że znalazł się budżet, za co chwała galerii. To nie jest oczywiste, żeby zapraszać wykonawców z Zielonej Góry i zaufać, że zrobimy to na odpowiednim poziomie. My zrobimy ze swojej strony wszystko, co w naszej mocy. Ta nasza moc to będzie też dwóch muzyków z Wrocławiazdradza Piotr Spychała.

Duet Ryczytal Paraliryczny pojawi się na scenie Galerii „U Jadźki”, 4 sierpnia o godzinie 19:00.

Więcej o występie, o tym, po co kabareciarzom hamak, a także wspomnienia z występu w Górzykowie – w poniższym wywiadzie.

Ryczytal Paraliryczny – Sławomir Kaczmarek, Piotr Spychała

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00