KULTURA:

Jak wieża „przebiła” muzeum na wylot. Wykład o twórczości Kajetana Sosnowskiego [Audycja Ekspozycje]

Do końca marca w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej możemy podziwiać wystawę prac Kajetana Sosnowskiego. W nawiązaniu do tej ekspozycji, muzealnicy przygotowują wykład z cyklu „Studium Wiedzy o Sztuce i Historii”.

Kajetan Sosnowski był artystą, który szedł pod prąd. Po wojnie nie tworzył popularnych wówczas dzieł przedstawiających robotników, ale obrazy surrealistyczne.

Tego typu obrazy zobaczymy na naszej wystawie. To są prace powstałe mniej więcej w połowie lat 50., kiedy artysta malował cykl nazwany „Pamiętnikiem lirycznym”. Bardzo interesujące, metaforyczne obrazy, odnoszące się także do życia uczuciowego artysty. Druga część wystawy obejmuje te najbardziej charakterystyczne prace Sosnowskiego, które wiążą się z nurtem poszukiwań abstrakcyjnych malarza, kiedy odchodził dosyć diametralnie od tradycyjnego warsztatu malarskiego. Otóż w pewnym momencie Sosnowski nie używał pędzli, a malował dłońmi.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Malarz lubił też eksperymentować ze składem chemicznym swoich malowideł. Zrezygnował z farb olejnych i zastąpił je chlorkiem kobaltu – związkiem, który pochłania wilgoć z otoczenia. To sprawiało, że w zależności od poziomu wilgoci, obraz zmieniał kolor.

Warto przypomnieć, że Kajetan Sosnowski jest również twórcą „Wieży asymetrycznej”, która zdobi schody Muzeum Ziemi Lubuskiej.

„Przeszywa” nasz budynek od parteru po dach. Składa się z piętnastu asymetrycznych brył, które zmieniają swoje położenie względem osi, tworząc strukturę, której źródłem inspiracji był model kwasu DNA – cząsteczki, która przekazuje podstawowe informacje genetyczne. Tutaj widzimy ważne źródło inspiracji dla artysty: nauki ścisłe.Leszek Kania

Wykład poświęcony Kajetanowi Sosnowskiemu odbędzie się w muzeum 27 marca o 16:00.

Audycja Ekspozycje – 18.03.

Zobacz więcej
Back to top button
X