KULTURA:

Jak dojedziesz na wakacje?

Wchodząc na podany wyżej adres mamy dostęp do wyszukiwarki rozkładów i połączeń linii komunikacji miejskiej po kilkunastu miastach w Polsce (niestety, nie ma jeszcze w bazie Zielonej Góry).
    Kiedy jesteśmy na przykład w Warszawie, możemy sprawdzić, jak z dworca dostaniemy się w nasze miejsce docelowe. Serwis pokaże możliwe połączenia, ewentualne przesiadki oraz aktualne rozkłady jazdy. Wystarczy wpisać skąd i dokąd chcemy się udać. Możemy również odpowiednio zoptymalizować wyniki naszego wyszukiwania, tzn. odznaczyć, by serwis nie pokazywał połączeń autobusowych lub tramwajowych lub nawet konkretnej linii, nie kazał nam za dużo chodzić między przystankami czy pokazał tylko połączenia niskopodłogowych pojazdów, co może przydać się osobom niepełnosprawnym.
    Oprócz tego mamy możliwość  zdecydować, czy chcemy podróżować wygodnie, optymalnie czy szybko. Wybierając np. tryb wygodny, serwis pokaże nam w pierwszej kolejności połączenia z możliwie jak najmniejszą liczbą przesiadek i z najbliżej usytuowanym od nas przystankiem.
    Oczywiście poza komputerem, z serwisu możemy również korzystać za pomocą naszej komórki. Aktualnie aplikacja jakdojadę dostępna jest w App Store, Google Play i Ovi Store. Posiadacze innych urządzeń mogą natomiast korzystać z serwisu za pomocą specjalnie przystosowanej wersji strony pod adresem   m.jakdojade.pl. Osobiście pobrałem aplikację dla iPhone’a, kiedy byłem w Szczecinie  i zauważyłem, że ma ona kilka przydatnych funkcji. Oprócz aktualnych rozkładów jazdy linii tramwajowych i autobusowych można je dodawać do obserwowanych, co pozwala mieć rozkład ulubionych linii zawsze pod ręką w osobnej zakładce. Po uruchomieniu aplikacja określa moje położenie i pokazuje najbliższy przystanek oraz linie komunikacyjne, które przez niego przechodzą. Jeżeli chcemy znaleźć informacje o konkretnej linii, wystarczy wpisać jej numer
w wyszukiwarkę. Oprócz tego wszystkie wcześniej opisane funkcję też mieszczą się w aplikacji. Sam program może działać również w trybie offline, co przyda się, jeżeli nie mamy pakietu danych w komórce, a trasę wyznaczyliśmy sobie wcześniej w domu używając sieci wi-fi.
    W ten sposób uruchamiając później aplikację w autobusie, by sprawdzić, ile przystanków zostało do końca naszej podróży, nie narażamy się na koszty transmisji danych, choć podejrzewam, że program nie potrzebuje tych danych zbyt wiele.
    Jakdojade.pl w chwili pisania tego artykułu ma w swojej bazie takie miasta Białystok, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Trójmiasto, Poznań, Radom, Szczecin, Toruń, Warszawę oraz Wrocław. Serwis oraz aplikacja może przydać się podczas Euro 2012. Po przyjeździe do jednego z miast pomoże trafić na stadion, a później ewentualnie do hotelu. Mam nadzieję że dzięki temu rozwiązaniu nie zgubicie się i zaoszczędzicie sporo czasu. Miłego podróżowania.

Autor: Denis Marciniak

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00