KULTURA:

III Letni Festiwal OFF TEATR w Zielonej Górze

04.07.2008 r.
TEATR RONDO – SŁUPSK
„Satana” na motywach "Doktora Faustusa" Thomasa Manna
godz.16.00, Scena Kameralna
wstęp –  5 zł
4.07 satana

reżyseria: Stanisław Otto Miedziewski
scenariusz i wykonanie: Marcin Bortkiewicz
 
Jest to tragiczna historia życia genialnego muzyka Adriana Leverkuhna oraz jego tajemniczego spotkania z diabłem, opowiedziana przez jego przyjaciela Serenusa Zeitbloma.
 
04.07.2008 r.
TEATR RONDO – SŁUPSKkuchendrama
„Das Küchendrama”
godz. 19.00, Scena Kameralna
wstęp –  5 zł
Reżyseria: Stanisław Otto Miedziewski     
Scenariusz: Marcin Bortkiewicz                  
Występują: Caryl Swift, Marcin Bortkiewicz

Dość niesmaczna wariacja na temat MATKI Wikacego w czterech koszmarnych częściach. Jest to swobodna kompozycja kilku wątków z dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego – związana z dwiema czołowymi postaciami sztuki MATKA: Janiny Węgorzewskiej i jej syna Leona. Sztuka pokazuje rozpad tradycyjnych więzi rodzinnych w relacji matka-syn. Ujęte to jest w formie swoistej psychomachii tych postaci prowadzącej do tragiczno-absurdalnego końca. Przedstawienie jest próbą zmierzenia się z zasadami Teorii czystej formy Witkacego, która objawia się na scenie mocnymi kontrastami, nieoczekiwanymi zwrotami akcji, absurdem, humorem, który graniczy z tragizmem …  

11.07.2008 r.
3 teatr zza boru
TEATR ZZA BORU – Zabór
„Pokojówki”na podstawie dramatu Jeana Geneta
godz. 16.00, Scena Kameralna
wstęp wolny
reż. Jan Andrzej Fręś
Występują:
Jolanta Jarmoch, Danuta Rosińska, Irena Karkosz, Dagmara Łanucha-Fręś
Jaśnie Pani i służba – salon i suterena, kreacje od Lanvina i niemodne staniki, a przy tym pełne wzajemne uzależnienie. Dom niespełnionych kobiet, na który nieobecność, przyznajmy, trzeciorzędnego mężczyzny – zamiast ulgi sprowadza katastrofę. Narastająca nienawiść, nuda i depresja, leczona nocnymi ceremoniałami chorej religii, w której kuchnia jest ołtarzem, a wulgarny mleczarz – pożądanym idolem. Trzeba wreszcie coś zrobić, cokolwiek, na przykład – zabić. A może tylko to zagrać, wszak psychodrama podobno leczy…
W przedstawieniu jest jeszcze jedna postać, nieistniejąca w tekście: manekin na balową suknię, skupiający wszystkie wypowiedziane i niewypowiedziane emocje, przenoszący żałosną egzystencję pokojówek w wymiar poetyckiej metafory.

11.07.2008 r.
TEATR ZAKŁAD KRAWIECKI – WROCŁAW
„Dolne Partie” – musical intymny
godz. 19.00, Scena Kameralna
wstęp – 5 zł
dolne partie 2
Scenariusz, reżyseria, muzyka: Szymon Turkiewicz
Teksty piosenek: Zuza Motorniuk, Magdalena Engelmajer
Kostiumy: zespół
Obsada: Magdalena Engelmajer-Turkiewicz, Anna Haba, Anna Maria Guzik, Monika Pęconek.

Godzina spędzona z czterema zdolnymi aktorkami w „Dolnych partiach – musicalu intymnym” to lekcja przełamywania tabu obyczajowego. Zażenowanie obserwatora mogą budzić wcale nie teksty i działania sceniczne, lecz reakcje poszczególnych widzów, kobiet i mężczyzn.
W musicalu oglądamy cztery młode roztańczone i dobrze śpiewające aktorki. Trzy z nich są dziewczynami, które opowiadają swoje historie, niekiedy ponure, związane z seksualnością, własne inicjacje w tej materii lub tylko silne doznania. Czwartą postacią jest instruktorka fitness, do której tamte przychodzą z ogłoszenia – osoba pełna siły fizycznej i psychicznej, wypracowanej zresztą specjalnymi treningami. Prowadzi warsztaty świadomej kobiecości, powiedzmy to tak. Pamiętać należy, że rzecz rozgrywa się w realiach amerykańskich.

18.07.2008 r.ławeczka plakat
SCENA POCZEKALNIA – KALISZ
„Ławeczka”
godz. 16.00, podwórko teatru
cena 5 zł
współpraca reżyserska: Robert Czechowski
Obsada: Izabela Noszczyk, Dariusz Taraszkiewicz
 
Bohaterowie tej sztuki to ludzie życiowo przegrani, ale jeszcze nie pozbawieni do końca złudzeń. Nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć, że ich autobusy do szczęścia dawno już odjechały; że spóźnili się albo pomylili linie i wysiedli na złym przystanku. I dlatego spotkali się tutaj, jak dwoje rozbitków na bezludnej wyspie. – To przypadek czy przeznaczenie? – pyta z nadzieją Wiera swego przypadkowego partnera. – Przeznaczenie, przeznaczenie… – odpowiada na odczepnego mężczyzna, nawet nie próbując udawać, że wierzy we własne słowa. On po prostu zawsze mówi kobietom to, co one chcą usłyszeć. I zazwyczaj osiąga swój cel! A one muszą przegrywać. Tak zostały rozdane role w tym akcie tragikomedii o dworcowym Don Juanie.

18.07.2008 r.
PORYWACZE CIAŁ – POZNAŃ
„Oun”
godz. 19.00,  Scena Kameralna
wstęp – 5 zł
oun 6
Solowy, autorski projekt Katarzyny Pawłowskiej
"….OUN to monodram z pogranicza performance. Już na wstępie artystka tłumaczy, co robi i co robić będzie. A dzieje się wiele. Spektakl prowokuje, obnaża i rozbiera na części pierwsze problemy, które zazwyczaj ukryte są głęboko w domowym zaciszu, albo jeszcze głębiej gdzieś na dnie duszy. "Oun" jest trochę jak enigma, choć on deszyfruje to, o czym mówić nie wypada. Celowo ujawnia teatralne szwy, by wykroczyć poza sam teatr i uniknąć przekonania, że to tylko "gra".
Łukasz Rudziński Nowa Siła Krytyczna

25.07.2008 r.   
SCENA WITKACEGO – WROCŁAW
„Zabawy pod kocykiem”
godz. 19.00, Scena Kameralna
wstęp 5 zł
6 scena witkacego
Reżyseria :Seb Majewski
Przestrzeń :Joanna Howańska
Muzyka: Marcin Juraszek
Wystepują: Patrycja Czyszpak, Angelika Cegielska , Anna Kieca, Małgorzata Łakomska,Seb Majewski
Zespół techniczny: Joanna Howańska, Karolina Marciniak
 
Historia Polski od 1939 roku do współczesności opowiedziana z perspektywy Jabłonki, Kury, Orła, Buraka i Sromotnika. Sceny opowiadają o napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, wkroczeniu Rosjan na kresy wschodnie, eksterminacji Żydów, wyzwoleniu Polski przez wojska sowieckie w 1944 roku, repatriacji ludności na ziemie odzyskane, życiu na terenach „odwiecznie piastowskich”, polskiej stabilizacji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, karnawale Solidarności i roli papieża w procesie budzenia świadomości Polaków, wreszcie o IV RP i nowej emigracji. Spektakl jest próbą refleksji o polskich stereotypach, fobiach i roszczeniach.

01.08.2008 r. 
TEATR KREATURY – GORZÓW WIELKOPOLSKI
„A dzieci nie chcę mieć”
godz. 16.00,  Scena Kameralna
wstęp 5 zł
 
monodram wg prozy Aglaji Veteranyi
reżyseria: Przemek Wiśniewski
scenariusz: Agnieszka Kochanowska
obsada: Katarzyna Pielużek (Dominika Olszowy)
 
Monodram „A dzieci nie chcę mieć” powstał na motywach prozy Aglaji Veteranyi – pisarki i aktorki pochodzenia rumuńskiego. Autorka wyjątkowo przejmująco mówi o doświadczeniach dziecka w kontakcie ze światem dorosłych. Pokazuje proces kształtowania przekonań i złudzeń, uczenia się strachu przed utratą najbliższych, nieufności wobec obcych, ukrywania, kłamstwa i ucieczki. Dziecko tylko obserwuje i opisuje: matkę, która co wieczór wisi za włosy pod kopułą cyrku, ojca zajętego kręceniem kiczowatych filmów, ciotkę zmieniającą kochanków jak rękawiczki i chodzącą do kostnicy żegnać zmarłych. Każda z tych osób wypowiada swoje credo, które zapada w pamięć dziecka, aby potem stać się podłożem wewnętrznych konfliktów, poczucia pustki i niemożności nawiązania kontaktu z samym sobą. Ale to później… Na razie mamy małą dziewczynkę, która dorasta wśród cyrkowców, codziennie bojąc się, że jej matka spadnie spod kopuły namiotu. Dziewczynkę, której ojciec niszczy ukochaną lalkę, ponieważ w filmie gra rolę zmasakrowanej ofiary. Dziewczynkę, która zaczyna dorastać i widzi jak mężczyźni patrzą na kobiety i co się dzieje potem.

01.08.2008 r.
TEATR KREATURY – GORZÓW WIELKOPOLSKI
„Betanki”
godz. 19.00,  Scena Kameralna
wstęp 5 zł
betanki
 
reżyseria: Przemek Wiśniewski
scenariusz, scenografia i muzyka: Zespół
obsada: Marta Andrzejczyk (Biały Teatr z Olsztyna), Ewa Pawlak, Katarzyna Pielużek, Agnieszka Reimus-Zapadka (Biały Teatr)

Sztuka Teatru Kreatury w dziewięciu scenach z dwoma zakończeniami inspirowana wydarzeniami w Kazimierzu Dolnym.
"…Dom sióstr betanek w Kazimierzu Dolnym ma okna pozaklejane papierem. Półtora roku temu w domu razem z grupą zakonnic zamknęła się siostra Jadwiga Ligocka. Nie pogodziła się z tym, że Stolica Apostolska odwołała ją z funkcji przełożonej generalnej i mianowała na to stanowisko siostrę Barbarę Robak. Za nieposłuszeństwo siostra Ligocka i wierne jej zakonnice zostały przez Watykan usunięte ze zgromadzenia. Mieszkanki domu są już osobami świeckimi. Główną siedzibę zakonu nowa przełożona Robak przeniosła do Lublina. Zostało przy niej 90 sióstr. Ile przy siostrze Ligockiej – nie wiadomo. Rodzice młodych zakonnic (a tych zamknęło się najwięcej) podają, że ponad 60. Metropolita lubelski zabronił duchownym sprawowania jakichkolwiek sakramentów w domu w Kazimierzu. Byłe zakonnice z Kazimierza i siostry z Lublina nie rozmawiają z dziennikarzami. Betanki to młode zgromadzenie. Jego historia sięga czasów międzywojennych. Siostry pomagają kapłanom w parafiach, uczą też religiiw szkołach…" Paweł P. Reszka – Gazeta Wyborcza – luty 2007

08.07.2008 r.
GRUPA TEATRALNA „DZIEWIĘĆSIŁ” – ŁÓDŹ
„Moskiewskie przypadki Ottona von F. Mocsoviady Jurija Andruchowicza
godz. 19.00, Scena Kameralna
wstęp – 5 zł
2dziewięćsił
 
scenariusz i reżyseria – A. Czerny
konsultacje muzyczne i ruchowe – B. Grive
występują: Dorota Radziewicz, Piotr Mokrzycki, Adam Wrzesiński
 
Spektakl powstał na kanwie Moscoviady,która jest opowieścią o jednym dniu z życia literata, o dziwnym jak na ukraińskiego poetę imieniu Otto von F., w Moskwie, stolicy rozpadającego się u progu lat 90. ubiegłego wieku komunistycznego imperium. W niezwykłej, prawie delirycznej, atmosferze, gdzie realizm miesza się z surrealistycznymi wizjami, elementy thrillera z love story, a alkoholowy bełkot z politycznymi „dysputami”, bohater stara się jakoś (niezdarnie) uporządkować otaczającą go pokręconą rzeczywistość-nierzeczywistość i dojść do ładu z własnym wnętrzem. Napotykane na tej drodze postacie mieszają się, zamieniają się rolami, mylą tropy i wyprowadzają na manowce. Halucynacyjne wizje nakładają się na rzeczywistość, wszystko się miesza bo trudno znaleźć jakiś porządek w rozwalającym się świecie.

15.08.2008 r.
 h.matusiak
HANIA MATUSIAK – ZIELONA GÓRA
„Śpiąca/Śniąca/Śpiewająca”
godz. 16.00,  Scena Kameralna
wstęp wolny
Monodram na podstawie bajki Bogusława Kierca „Śpiąca królewna”
reż. Gosia Kazińska

15.08.2008 r.
TEATR NASZ – MICHAŁOWICE
„Kabaret z kącikiem”
godz. 19.00, Scena Kameralna
wstęp 5 zł
Autor tekstów – Tadeusz Kuta
Muza Autora – Jadwiga Kuta
Aktorzy kabaretu: Jadwiga i Tadeusz Kutowie, Jacek Szreniawa
Oprawa muzyczna: Jacek Szreniawa
Scenografia: Adam Pękalski
 
Zupełnie nowe, błyskotliwe skecze i dowcipne dialogi autorstwa Tadeusza Kuty przeplatane piosenkami w brawurowej interpretacji Jadwigi Kuty. A wszystko ujęte w formie różnorodnych "kącików", czyli kilkuminutowych zabawnych impresji o absurdach życia nas wszystkich – zwykłych ludzi. Niewątpliwą atrakcją "Kabaretu z kącikiem" jest oprawa muzyczna – ciekawe kompozycje i aranżacje Jacka Szreniawy, który występuje tutaj w podwójnej roli: muzyka i aktora. Podczas całego spektaklu temperatura na widowni znacznie przekracza 36,6 stopni. Celsjusza, a podczas zaplanowanych na koniec numerów na bis dochodzi do stanów euforycznej gorączki!

22.08.2008 r.   
TEATR DADA VON BZDÜLÖW – GDAŃSKmagnolia
„Magnolia”
godz. 19.00,  Scena Kameralna
wstęp 5 zł
reżyseria: Leszek Bzdyl
choreografia: Katarzyna Chmielewska & Leszek Bzdyl
występują: Katarzyna Chmielewska w roli Katarzyny Chmielewskiej
Leszek Bzdyl w roli Leszka Bzdyla
muzyka: Mikołaj Trzaska
kostiumy: Katarzyna Piątek
reżyseria świateł: Michał Kołodziej
 
Wyobraźmy sobie kraj w środkowej Europie. Klimat jest tam zmienny. Niekiedy mrozy, niekiedy nieludzkie upały. Człowiek w tym kraju chciałby zachować spokój ducha, ale albo mu za gorąco, albo za zimno. Albo moczy go deszcz, albo słońce rozmiękcza mózg. I wyobraźmy sobie, że w tym kraju, w środkowej Europie, nie wiadomo dlaczego, rośnie sobie z rzadka Magnolia. Przychodzi miesiąc maj i nagle z gałęzi tego drzewa wyskakują wielkie kwiaty. Zawsze widok tych kwiatów jest niespodzianką dla człowieka z kraju w środkowej Europie. Wielkie kwiaty na gołych gałęziach!!! Zachwyt. Chce mu się żyć tylko tu i teraz, w kraju gdzie kwitnie magnolia!!! Powiedzmy, za dwa dni, mija człowiekowi entuzjazm. Idzie więc tam, gdzie zdarzył się Cud. Ale…W tym kraju środkowej Europy, ubiegłej nocy, nie wiadomo dlaczego, temperatura spadła poniżej zera… Dochodzi więc człowiek z nadzieją w sercu tam, gdzie zdarzył się Cud, ale tam już tylko gołe gałęzie i jakieś marne resztki, marne i zwiędłe.
To bardzo smutna historia. trzcina

29.08.2008 r.  
TEATR ZAKŁAD KRAWIECKI – WROCŁAW
„Blox – jestem dostępna”
godz. 19.00,  Scena Kameralna
wstęp – 5 zł
blox
Tekst, reżyseria, muzyka: Szymon Turkiewicz
Występuje: Magdalena EngelmajerTurkiewicz
Scenografia: Magdalena EngelmajerTurkiewicz
Głosy Off: Aktorzy Teatru Zakład Krawiecki

To opowieść dziewczyny, która postanowiłam rzucić realny świat dla internetu. Ewa  – bohaterka spektaklu rzuciła studia i zachęcona łatwym nawiązywaniem kontaktów przez internet  otworzyła własny internetowy soft – ero – biznes. Stworzyła sobie kilka osobowości, które spełniały oczekiewania potencjalnych klientów i bardzo szybko stała się popularna w internetowym świecie. Ale pewnego dnia wyłączono jej internet… W spektaklu realność miesza się z nierealnością. Bohaterka ma swego rodzaju rozdwojenie jaźni, które sprawia, że pozornie lekka opowieść zmienia się w poważną psychoanalizę stanu umysłu współczesnej kobiety.
Autor: Teatr Lubuski

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informcji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close