KULTURA:

Historia Lubuskiego Lata Filmowego na wystawie. Tak Tomasz Gawałkiewicz świętuje 50 lat pracy

Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Kazimierz Kutz, ale też Wojciech Smarzowski czy Krzysztof Krauze. Wszystkich tych artystów łączy oczywiście kino, ale również Lubuskie Lato Filmowe, bo każdy z nich był zdobywcą Złotego Grona – czyli głównej nagrody na tym najstarszym, polskim festiwalu filmowym. W Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowana została fotograficzna wystawa o historii tego miejsca, festiwalu i artystów, którzy to urokliwe miejsce odwiedzali.

Twórcą zdjęć jest Tomasz Gawałkiewicz, uznany fotograf, który w swoich pracach utrwala historię regionu. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. srebrnym medalem w konkursie Interpress Photo w Moskwie i III nagrodą Grand Press Photo w kategorii sport. Teraz świętuje 50-lecie swojej działalności dziennikarskiej. Formą jubileuszu jest właśnie ekspozycja w Muzeum Ziemi Lubuskiej, skoncentrowana na Lubuskim Lecie Filmowym.

Pierwsze Lato Filmowe było w 1969 roku, czyli 49 imprez. Ja byłem chyba na 44. Zdjęć jest około 90, ale nie są to wszystkie fotografie, które wykonałem w Łagowie. Wybrałem tylko te najlepsze.Tomasz Gawałkiewicz

Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania wskazuje, że wystawa ma walor zarówno dokumentalny, jak i artystyczny.

Szeregu osób, które oglądamy na tej ekspozycji, niestety już nie ma wśród nas. To jest ten walor historyczny. Ale chciałbym też podkreślić, że Tomasz Gawałkiewicz jest po prostu bardzo dobrym fotografikiem. Ma refleks, intuicję i potrafi pokazać gwiazdy w sposób prywatny, niebanalny.Leszek Kania

Wernisaż dziś o 17:00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Więcej o wystawie także w wywiadzie Romana Awińskiego z Tomaszem Gawałkiewiczem i Leszkiem Kanią.

Tomasz Gawałkiewicz, Leszek Kania

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: