KULTURA:

Gombrowicz w Bibliotece Uniwersyteckiej

Wielbiciel, prześladowca, a może stalker? Kim jest gombrowiczowski „Tancerz mecenasa Kraykowskiego”?  Tego częściowo będzie można dowiedzieć się we wtorek (17.10) w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Przedpremierowe spotkanie z artystami Lubuskiego Teatru odbędzie się w sali konferencyjnej o godz. 15:00. W programie czytanie fragmentów „Tancerza mecenasa Kraykowskiego”.

Tytułowy tancerz zmaga się z epilepsją i przez świętą przypadłość czuje się namaszczony. Jego relacja z mecenasem, człowiekiem sukcesu i doskonałego porządku świata, rozpięta została pomiędzy miłością a nienawiścią, jednoczesnym wznoszeniem ołtarza i bluźnierczym pragnieniem obalenia. Czyżby to była zależność syn-ojciec, a w ostateczności człowiek-bóg? Wszystko rozgrywa się w transowym rytmie karnawałowego śmiechu, frenetycznego tańca, który stwarza i niszczy. W takim obrazie rzeczywistości nie sposób utrzymać równowagę, oddzielić tonację serio od kpiny. Ale czyż nie jest to niezwykle aktualna wizja świata, który nas otacza? Świata, w którym prawdziwa tragedia natychmiast wykrzywia się w groteskę. W gombrowiczowskim kościele ludzkim jeden stwarza drugiego, wywyższa i podnosi do godności króla niedotykalnego, by potem – jak króla karnawałowego – dotknąć go i strącić. Nie dajmy się zwieść – pod maską śmiechu i zabawy czai się groza.

Premiera spektaklu w reżyserii Jacka Bunscha w Lubuskim Teatrze 28 października.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X