KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Gala literacka za nami. Triumfują Przemysław Piotrowski i Krzysztof Fedorowicz

Literaci znów nie zawiedli. Okazuje się, że w Polsce jest całkiem sporo osób, które upodobały sobie pisanie o Zielonej Górze. Co roku mają szansę zdobyć nagrodę w konkursie na utwór o miejskiej tematyce.

W tym roku Gala Literacka „Winiarka” organizowana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry odbyła się we współpracy ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Zielonej Górze. Tegoroczną nagrodę zdobył Przemysław Piotrowski. Dlaczego jury konkursu przyznało „Winiarkę” właśnie jemu?

Jest to człowiek, który ma znakomite pióro, akcje jego powieści dzieją się w Zielonej Górze, kończył Uniwersytet Zielonogórski. Przede wszystkim w tym momencie w Polsce staje się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy z dziedziny kryminału

Jak zaznaczył w rozmowie z Radiem Index Ryszard Błażyński prezes Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry Winnica konkurencja w tym roku okazała się bardzo duża. Zwycięzca tegorocznej nagrody „Winiarka” spodziewał się, że taką nagrodę otrzyma. O wyniku zaważył nie tylko akcent zielonogórski, dużo zależy także od przepisu na dobry kryminał.

Idąc na gale dochodziły do mnie słuchy, że mogę dostać tegoroczną nagrodę. Kryminał musi mieć to coś, są pisarze, którzy właśnie to mają. I są w stanie napisać książkę, z tzw. czynnikiem X, która się podoba, wciąga i chwyta za gardło albo nie. Czasem trudno znaleźć taki punkt, który decyduje czy kryminał jest świetny czy nie. Po prostu musi mieć, to coś

Radości po tegorocznej gali nie krył również dr Robert Rudiak prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze.

Podczas tej gali wręczyliśmy cztery nagrody i myślę, że zamiast czarnego piątku mieliśmy złoty piątek, bo był wielki wysyp nagród dla całego środowiska pisarskiego.

W trackie gali została wręczona także nagroda m. Andrzeja K. Waśkiewicza nominacje do Nagrody otrzymali: Krzysztof Fedorowicz, Zofia Mąkosa, Marcin Radwański. Spośród tej trójki wskazano na głównego laureata, a został nim Krzysztof Fedorowicz za całokształt twórczości m.in. z uwzględnieniem ostatniej jego książki pt. “Zaświaty”. Nagrodę wręczyła wdowa po A. K. Waśkiewiczu Anna Sobecka.

Poza tym na gali towarzystwa zaprezentowany został nowy numer magazynu „Na Winnicy” oraz almanach „Literackie początki…” – redaktora dra Roberta Rudiaka, a oprawę muzyczną zapewnił zespół Atawizm.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: