KULTURA:

EKOLOGIA W AKADEMIKU

Należy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, inaczej klimat zmieni się w atomowym tempie i zagrozi naszemu istnieniu. Wystarczy ograniczyć zużycie prądu. Każdy student to potrafi – Ty również!

Gdzie trzymać słoiki od mamy?

W lodówce – rzecz jasna! Jeśli tylko jej kupno jest naszym wyborem, warto poświęcić na ten zakup kilka ekologicznych myśli. Przede wszystkim niech to będzie urządzenie w najwyższej klasie ekonomicznej (litera A oznacza, że lodówka zużywa 55% standardowego zużycia, E to już 100%, a G ponad 125%!), które odznacza się literami od A do A++.
W takich lodówkach na ściankach nie zbiera się lód, a więc przepływ temperatury jest dobry. Dodatkowo urządzenia te mają funkcję wyłączania chłodzenia przy otwieraniu drzwiczek.
Zasady ekologicznego używania lodówki:
– nie stawiać jej obok kaloryfera i innych ciepłych urządzeń;
– jedzenie, które zabierasz z lodówki, aby zjeść jego część, odkrój a resztę jak najszybciej schowaj, żeby się nie ogrzało;
– żywność z zamrażarki rozmrażaj zawsze w lodówce;
– warstwa lodu w zamrażarce nie może przekraczać 10 mm, myj więc lodówkę i zamrażarkę regularnie;
– NIGDY nie wkładaj ciepłych rzeczy do lodówki.

Jak wyprać swoje ciuszki?

Wielu z nas wykonuje pranie ręczne, niektórzy jednak stawiają na własną pralkę. Skoro już czeka Cię ten duży wydatek, nie zrób przy okazji krzywdy naturze. Wybierz pralkę z oznaczeniem A do A++ i upewnij się, że ma funkcję automatycznego doboru ilości wody i zamkniętego obiegu wody oraz funkcje krótkich programów (małe pranie).
Zasady ekologicznego prania:
– włączaj ją tylko wtedy, gdy zgromadziłeś pełny ładunek prania;
– korzystaj z prania wstępnego tylko wtedy, gdy jest naprawdę mocno zabrudzone;
– włączaj programy ekonomiczne.

Odgrzewane kotlety

Mało który student kupuje własny piekarnik czy kuchenkę elektryczną. Jeśli jednak się decyduje, oczywiście trzeba postawić na indukcyjną płytę grzejną, czyli gładka pyta ceramiczna, która grzeje cały spód garnka, oszczędzając energię i czas przygotowania posiłków. Jest droższa niż zwykła płyta grzejna gazowa czy ceramiczna. Jeśli jednak nie kupujemy własnej kuchni, stosujmy się do zasad użytkowania tego, co mamy:
– gotuj zawsze w małej ilości wody;
– drzwi piekarnika otwieraj jak najrzadziej (nie wypuszczaj ciepła!);
– na 5 albo 10 minut przed zakończeniem pieczenie, wyłącz piekarnik, temperatura utrzyma się na zbliżonym poziomie;
– gotowanie z pokrywkami oszczędza ogromną ilość energii i Twój czas na przyrządzenie posiłku;
– używaj tylko czystych garnków, brud na dnie zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania nawet o 50%;
– dopasuj wielkość garnka do wielkości elementu grzejnego (niech garnek jest większy o około 2 cm – wtedy nie straci ciepła);
– rozważ zakup szybkowaru (do potraw, które przygotowuje się długo – w szybkowarze zrobisz je prędzej i o połowę zmniejszysz zużycie energii).

Nauka przy nocnej lampce

Oczywiście korzystaj ze świetlówek – zużywają około pięć razy mniej energii niż normalne żarówki i są  od nich trwalsze. Zasady ekologa:
– świetlówki wyłączaj tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż sześć minut z pomieszczenia (częste włączanie i wyłączanie skraca trwałość świetlówki);
– gdy pomalujesz pokój na jasny kolor, włączysz światło później niż ci, którzy mają ciemne pomieszczenia mieszkalne;
– regularnie myj klosze, niech świecą pełnym światłem, żebyś nie musiał włączać dodatkowo innego.

Mała czerwona dioda – terror natury

Ten maleńki znak, że urządzenie czuwa, czyli tzw. stand–by to pożeracz prądu. Gdy jest włączony, ciągle następuje pobieranie prądu. Tak samo jak pozostawiona w gniazdku ładowarka, której nie chce nam się odłożyć na miejsce. W domu mamy wiele urządzeń, które mają funkcję stand-by. Jeśli chociaż połowę z nich będziemy wyłączać,  w skali kraju można y wyemitować milion ton dwutlenku węgla mniej…

Nasz przyjaciel komputer

To pierwszy, podstawowy i niemal bezwarunkowy odruch każdego studenta po obudzeniu się albo przyjściu do domu: włączyć komputer. Tymczasem do pracy z nim trzeba się najpierw przygotować (poukładać notatki, książki, pozaznaczać w nich to, czego potrzebujemy). Dopiero wtedy można włączać komputer i zabrać się do roboty. Jak powinna wyglądać ta praca?
– Jeśli nie planujesz używać komputera dłużej niż16 minut, wyłącz go. Włączenie komputera pobiera tyle energii, co 16 minut jego działania;
– najpierw przygotuje materiał do drukowania, a potem dopiero włącz drukarkę;
– nie drukuj e-maili, jeśli to nie jest niezbędne;
– ustaw stan uśpienia monitora po 10 minutach, a wyłączenie go po pół godzinnie;
– jeśli drukujesz wersje do sprawdzenia, wykorzystaj używane z jednej strony kartki;
– drukarki atramentowe zużywają o 90% mniej energii niż laserowe.
   
Źródło i więcej informacji: www.wwf.pl

Autor: (kr)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: