KULTURA:

Dzieje się w teatrze! Twórczy powrót do sceny lalkowej

Z jednej strony zamknięcie jubileuszowego sezonu artystycznego, z drugiej – powrót do historii. Mimo wakacyjnej przerwy Lubuski Teatr wciąż ma wiele do zaprezentowania. Zwłaszcza, że jego przyszłość wiąże się z tym, co było dawniej.

Na placu za teatrem zaplanowano budowę sceny lalkowej. Oprócz dodatkowej atrakcji będzie to forma nawiązania do działalności Haliny Lubicz. Ta właśnie aktorka, reżyserka i pedagog stworzyła scenę lalkową, która działała od 1962 do 1991 roku. Po latach teatr sięga do tego okresu, wspomnień widzów i swoich magazynów.

W upowszechnianie historii chce najpierw zaangażować młodzież i osoby starsze. Na bazie materiałów, jakie stworzą na warsztatach literackich i artystycznych, powstanie m.in. film oraz wystawa zdjęć. Razem z uczestnikami tropem sceny lalkowej podążą eksperci, tacy jak reżyser Jacek Katos i fotograf Paweł Janczaruk.

Halina Lubicz zasłynęła także jako autorka listów pisanych do dzieci. Stąd pomysł na warsztaty, podczas których zostanie wykonany list w formie instalacji artystycznej. Twórcami będą dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Obie akcje są elementem projektu “Halina Lubicz – ślady i nawiązania”. Warsztaty dla młodzieży i seniorów odbędą się od 26 do 30 czerwca, a zajęcia dla dzieci – w dniach 3-7 lipca. Zapisy są przyjmowane na adres emilia@teatr.zgora.pl i pod numerem telefonu 664 713 710.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: