KSIĄŻKA:KULTURA:LUBUSKIE:

Dom kultury, klub seniora, nawet… kuchnia. Tym jest współczesna lubuska biblioteka!

„Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna” to tytuł publikacji zielonogórskich bibliotekarzy. Książka opisuje przykłady wykorzystania przestrzeni bibliotecznej jako ośrodka kultury i rozmaitych działań, które integrują Lubuszan.

Wydawnictwo nawiązuje do publikacji z poprzedniego roku – „Nowe przestrzenie i nowe technologie – dlaczego warto modernizować biblioteki”. Obie książki prezentują koncepcję tzw. biblioteki otwartej.

Doszedł ważny element – przestrzeni estetycznej, funkcjonalnej, otwartej. Tak jak chociażby nasza mediateka, Góra Mediów, która jest przestrzenią otwartą. Jest podzielona na pewne strefy, ale tylko symbolicznie, przy pomocy wiszących na suficie piktogramów. I tak się zaczęło dziać w terenie, w takich miejscowościach jak Kargowa, Szczaniec. Biblioteki, mediateki, które powstały na przykład w dawnych kinach. Czy teraz w Krośnie Odrzańskim piękna mediateka, czy w budynkach dawnych, tak jak w Nowej Soli i we Wschowie.Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida

Biblioteka wojewódzka prowadzi nadzór merytoryczny nad częścią bibliotek miejskich i gminnych. Współpracuje również z placówkami z innych województw. Nasi bibliotekarze jeżdżą na szkolenia, np. do nadmorskiej Sopoteki.

Dzisiejsze biblioteki są miejscem nie tylko spotkań autorskich, ale nawet warsztatów kulinarnych i rozmów z rodzicami.

To zależy. Jeżeli mają więcej seniorów, to więcej działań dedykują seniorom. I najmłodsi – najmłodsi to przyszłość naszych bibliotek, także wiele działań dzieje się wokół najmłodszych. Warto podkreślić, że w bibliotece wojewódzkiej, zielonogórskiej właśnie, powstał pierwszy klub mam. Skupiał mamy i dzieci do lat 3, właściwie to były niemowlaki, które trafiały do biblioteki.Monika Simonjetz, Dział Badań, Analiz i Metodyki biblioteki Norwida

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Odnosi się również do przyszłości lubuskich bibliotek. Biblioteka Norwida ma np. w planach modernizację filii przy ulicy Podgórnej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X