KULTURA:

Czy w gminie Brody powstanie krajobraz księżycowy?

Brody to malownicze miasteczko w powiecie Żarskim. Ogrodzone pasmem uroczych lasów oraz jezior. Kusi wieloma atrakcjami przyrodniczymi ale także historycznymi. Mieści się tam zabytkowy pałac Heinricha Grafa fon Brüla oraz wieża przeciwpożarowo-widokowa w Jeziorach Wysokich. Oprócz tego znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.

Niestety obecnie grozi Brodom ciągle narastający problem budowy kopalni węgla brunatnego. Na razie przedsięwzięcie na terenie gminy zostało odłożone ze względu na przeprowadzone referendum dnia 21 czerwca br.  Większość mieszkańców wypowiedziała się negatywnie na temat powstania kopalni i elektrowni ze względu na ochronę  środowiska ale także niewielką rekompensatę za ewentualne wysiedlenia. Mieszkańcy żyjący na tych terenach czują do nich sentyment oraz nie chcą zaprzepaścić dorobku swego życia.

Kopalnia miała by charakter odkrywkowy, co zdegradowało by środowisko. Mieszkańców nie przekonują  ani obietnice „milionów” ani przyrzeczenia samorządowców.  Znaczące „nie” wyraża także wójt gminy Zbigniew Wilkowiecki. Uważa on, iż brakuje danych dotyczących planów Kopalni i Elektrowni.Wszystko spoczywało w rękach mieszkańców Gubina. Właśnie oni mieli zadecydować o rozpoczęciu działań kopalni. W związku z tym zorganizowano publiczne głosowanie.

Referendum odbyło się wczoraj. Pomimo małej frekwencji (47%), 1855 osób wypowiedziało się przecząco wobec kopalni, a 874 "za". Oznacza to wstrzymanie prac oraz zatrzymanie rozmów w związku z brakiem zgody mieszkańców.

 
Czy na pewno to powstrzyma wielomilionowe przedsięwzięcie? Na razie mieszkańcy mogą spać spokojnie. Tylko jak długo?!

Autor: Roksana Owcarz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00