KULTURA:

Czy dobry humor może nas oświecić? To zależy od pomysłowości rysowników

XX edycja Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny

Stawiamy siebie lub kogoś w dobrym świetle, rzucamy światło na jakąś sprawę czy też pozwalamy, by coś ujrzało światło dzienne. Powiedzeń i frazeologizmów związanych ze światłem jest naprawdę wiele. Organizatorzy Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny liczą, że właśnie one będą inspiracją dla artystów. Tematem bieżącej edycji jest bowiem właśnie światło.

W tym roku najlepszem prace satyryczne zostaną wybrane po raz dwudziesty. – Konkurs wyrósł na bardzo znaczącą imprezę na mapie kulturalnej nie tylko województwa i kraju, ale też całego świata. Czego dowodzą licznie napływające prace, bo każdego roku jest reprezentowanych 40, 50 krajów, a prac jest kilkaset – mówiła wicedyrektor biblioteki Norwida w Zielonej Górze, Anna Polus.

Wojewódzka i miejska książnica jest partnerem konkursu. Głównym organizatorem zaś – Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych “Debiut”.

Konkurs jest juz na tyle znany w świecie rysowników, karykaturzystów, że bierze w nim udział czołówka światowych satyryków. Jest na liście światowych konkursów rysowniczych i ten poziom chcemy utrzymać. Nadmienię, że w ubiegłym roku napłynęło blisko 800 prac prawie 250 autorów. Liczymy, że ten konkurs również zainspiruje wielu rysowników i wykażą się oni kreatywnością.Robert Rudiak, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych 'Debiut'

Warto podkreślić, że nie tylko w języku polskim słowo “światło” jest wieloznaczne i niesie wiele skojarzeń. Także angielskie “light” czy niemieckie “Licht” daje szerokie pole do interpretacji i przedstawienia w formie rysunkowej. A dodatkowo pomysły autorów mogą otworzyć nas na jeszcze inne znaczenia tego wyrazu.

Konkurs ma formułę otwartą. Mogą w nim uczestniczyć i profesjonaliści, i amatorzy. Nie ma również limitu wieku. Dopuszczalne są prace wygenerowane komputerowo. O warunkach udziału mówi Alicja Lipińska z Działu Zbiorów Specjalnych biblioteki Norwida:

Prace należy nadsyłać na adres organizatora, koniecznie z dopiskiem “Światło”. Termin nadsyłania prac upływa z końcem maja. Obowiązkowa jest też wypełniona karta zgłoszeniowa. Nagrody w tym roku mamy cztery. Najwyższą jest Grand Prix, 5 tysięcy. Oprócz tego laureat otrzyma przepiękną statuetkę wykonaną z brązu, autorstwa lubuskiego artysty, Roberta Tomaka. Jest to obiekt pożądania rysowników na świecie. Pierwsza nagroda – 4 tysiące, druga – 3 tysiące, trzecia, 2 tysiące. Dodatkowo, jak co roku, przewidujemy także nagrody i wyróżnienia ufundowane przez instytucje i sponsorów. Jedną z tych nagród jest wystawa autorska, którą organizuje zielonogórskie BWA.Alicja Lipińska

We wrześniu nadesłane prace zobaczymy na wystawie w bibliotece Norwida. Na zakończenie ekspozycji odbędzie się wręczenie nagród.

Zobacz więcej
Back to top button
X