KULTURA:

Co kryją zielonogórskie podwórka? Tajemniczość i zwyczajność Zielonej Góry w malarstwie [Audycja Ekspozycje]

– Zielonogórskie podwórka są to miejsca, gdzie z pomocą wyobraźni można przenieść się w czasie, poczuć klimat przeszłości – przekonuje za pośrednictwem swojej twórczości Agnieszka Kujawa-Bartosik, autorka obrazów akwarelowych prezentujących krajobraz miasta. Jej wizję Zielonej Góry zobaczymy wkrótce w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Artystka jest szczególnie zafascynowana miejscami, które są schowane przed wzrokiem przechodniów i turystów. Nieraz utrwaliła w swoich akwarelach zakamarki, które już nie istnieją. O wyjątkowości prac Agnieszki Kujawy-Bartosik mówi Jacek Gernat, kurator wystawy.

To, co też jest istotne, jeżeli chodzi o wszelakie dzieła i obserwacje artystyczne Agnieszki Kujawy-Bartosik, to dostrzeganie poezji w pozornym banale, pozornej zwyczajności. Właśnie te miejsca w akwarelach Kujawy-Bartosik zdają się emanować spokojem, swoistą aurą tajemnicy. Malarka nie ogranicza się wyłącznie do rejestrowania akwarelą miejsc istniejących, bowiem wiele obrazów to dosłownie podróż w przeszłość. Przykładowo nie ma już komórek na tyłach domu przy ulicy Sowińskiego, sportretowanego przez artystkę.Jacek Gernat

Otwarcie wystawy „Zielonogórskie podwórka. Agnieszka Kujawa-Bartosik. Akwarele” – jutro, 13 lutego o godzinie 17:00.

Jacek Gernat

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: