KULTURA:

Big Band UZ- “Piosenki Polskie” [PŁYTA TYGODNIA]

Piosenki polskie to najnowsza (szósta już!) płyta Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka. Nowy krążek jest efektem prawie rocznej pracy, w dość trudnym okresie pandemicznym, który przedstawiamy z ogromną radością

I dedykujemy szczególnie społeczności akademickiej oraz wiernym fanom uniwersyteckiej orkiestry. Płyta pokazuje potencjał artystyczny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego – w nagraniach wzięli udział studenci, absolwenci i wykładowcy. Nasi wykładowcy zaangażowali się także w realizację dźwiękową. Warto wspomnieć, że wśród wykonawców i realizatorów są osoby, które już zdobyły uznanie nie tyko na polskiej scenie muzycznej.

Profesor Jerzy Szymaniuk, szef uniwersyteckiego BB, w swojej działalności artystycznej i dydaktycznej już od wielu lat zajmuje się twórczością polskich artystów, zarówno muzyczną jak i literacką. Stąd po głębokiej analizie wybór padł na twórczość autorów takich jak m.in.: Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Krzysztof Komeda, Stanisław Soyka, Andrzej Ozga, Piotr Hertel, Janusz Słowikowski, Czesław Niemen, Marek Dutkiewicz, Jerzy Horwath, Zbigniew Książek i inni. Do większości utworów zostały specjalnie przygotowane twórcze opracowania na grupę solistów i orkiestrę – aranżacje Jerzego Szymaniuka, a także do części programu Piosenki polskie – aranżacje Bartosza Pernala.

Płyta Piosenki polskie została wydana pod patronatem rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciecha Strzyżewskiego z okazji 20-lecia Uczelni w nakładzie 1000 szt. Będzie ona jednym z gadżetów promocyjnych UZ, ale specjalnie dla wielbicieli uniwersyteckiego zespołu zainteresowanych posiadaniem krążka, przygotowano część płyt, które bezpłatnie można odebrać w Instytucie Muzyki UZ przy ul. prof. Z. Szafrana 19 (Kampus A). Nagrania zrealizowano w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniach 14-16 czerwca 2021 r.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: