MUZYKA:

Rock and roll XVII wieku, czyli muzyka barokowa w galerii BWA

Dobiega końca cykl koncertów „Przedsionek Raju”. Wydarzenie to promuje muzykę dawną w Lubuskiem i poza nim, nierzadko na terenie cennych zabytków. Finał trasy odbędzie się jednak w miejscu związanym ze sztuką współczesną.

Do wysłuchania utworów z XVII wieku zaprasza zielonogórska galeria BWA. Będzie to jeden z wielu koncertów w historii Biura Wystaw Artystycznych i w dziejach festiwalu. Więcej na ten temat – dyrektor BWA, Wojciech Kozłowski.

To się wiąże z faktem, że jesteśmy zaprzyjaźnieni z twórcami festiwalu „Muzyka w Raju”. Naturalną koleją rzeczy galeria stała się miejscem dla koncertów. Zresztą nie jest to galeria zamknięta na przedsięwzięcia muzyczne. W ciągu ostatnich 15 lat odbyło się tu ponad 100 koncertów – od muzyki dawnej do progresywnej muzyki elektronicznej.

Tym razem progresywna będzie klasyka. Zagra zespół Kore – kwartet smyczkowy i klawesynistka Marianna Henriksson. Grupa powstała specjalnie na okoliczność festiwalu „Muzyka w Raju”.

To projekt, który daje muzykom sprawdzenia się w różnorodnym repertuarze. Aczkolwiek, przypominam, mówimy dalej o niezwykłym okresie w historii muzyki, jakim jest barok – ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Jana Sebastiana Bacha. Ale nie tylko Bach będzie na tym koncercie. Będzie też Arcangelo Corelli, Johann Rosenmüller. Generalnie muzyka baroku nie w warunkach sali koncertowej, ale sali galeryjnej.Wojciech Kozłowski

Jak podkreśla dyrektor BWA, warto słuchać muzyki barokowej, gdyż łączy ona historię i nowoczesność. Nazywa ją wręcz rock and rollem XVII wieku.

Jest to taka przestrzeń, w której artyści bardzo mocno poszukują. Oczywiście odnoszą się do dawnych wskazówek wykonawczych, starają się grać na dawnych instrumentach. Odrzucają trochę XIX-wieczną tradycję muzyki klasycznej, po to, by wrócić do tradycji muzyki barokowej. Wbrew pozorom była ona trochę rock and rollem swojego czasu. Miała dużą dawkę sytuacji towarzyskiej, społecznej. Często była grana w warunkach, które dziś uchodziłyby za niekoncertowe.

Koncert w galerii BWA odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: