KULTURA:LUBUSKIE:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:WOŚP

Pol’And’Rock Festival pełen gości! Znamy kolejne nazwiska!

Znamy kolejnych artystów, którzy na początku sierpnia wystąpią na 24. edycji Pol’And’Rock Festival. Na Dużej Scenie w Kostrzynie Nad Odrą wystąpi Wojtek Mazolewski z projektem “Chaos Pełen Idei”, z kolei na Małej będzie można usłyszeć Death by Chocolate oraz YB prosto z Korei Południowej. Do grona gości Akademii Sztuk Przepięknych dołączył natomiast Jacek Fedorowicz!

„Chaos Pełen Idei” i gości Mazolewskiego

Studyjny „Chaos” ukazał się w listopadzie 2016 roku i jest to jedna z głośniejszych płyt kontrabasisty Pink Freud na polskim rynku. Album stworzony na 40. urodziny muzyka łączy gatunki ( jazz, rock, folk) i pokolenia, gównie za sprawą gości. Do jej nagrania Wojciech Mazolewski zaprosił artystów z różnych scen, w tym Natalię Przybysz, Misię Furtak, czy Anię Rusowicz. Nie zabrakło najmłodszej reprezentacji polskiej alternatywy w postaci Piotra Zioły i Justyny Święs z The Dumplings. To właśnie utwór – „Organizmy piękne”, z żeńską połową pierożków promował całe wydawnictwo. Jak w każdym większym projekcie, nie obyło się bez legend. Na albumie znalazły się piosenki wykonywane przez Johna Portera, Wojciecha Waglewskiego, Jana Borysewicza oraz Janusza Panasewicza. Dwa ostatnie nazwiska pojawiły nie bez przypadku. To właśnie przy pracy nad „Vademecum Skauta” Lady Punk narodził się pomysł stworzenia „Chaosu”. Nic zatem dziwnego, że pół roku po wydaniu, album uzyskał status Złotej Płyty, a koncerty w ramach projektu cieszą się dalej dużym zainteresowaniem. Na Dużej Scenie Pol’And’Rock Festivalu u boku Mazolewskiego zobaczymy Anię Rusowicz, Johna Portera, Wojciecha Waglewskiego, Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz jazzowy kwintet muzyka w składzie: Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok, Qba Janicki, Cyprian Baszyński i Piotr Chęcki.

Szwajcarski Rock

Death by Chocolate, to szwajcarska formacja rockowa, która powraca na festiwalową scenę w Kostrzynie Nad Odrą. Grupa dała się poznać woodstockowiczą podczas 19. Przystanku Woodstock. Początki formacji sięgają 2003 roku. Do tej pory kapela wydała 3 albumy studyjne i ma na koncie ponad 120 występów, zarówno na największych festiwalach w rodzimej Szwajcarii (między innymi koncert na Gurten Festival) jak i na najbardziej znanych imprezach muzycznych na kontynencie (Exit Festival). Muzycy zdobyli uznanie również wśród ekspertów przemysłu muzycznego i dziennikarzy, czego dowodem jest nominacja do „Best Talent 2015” w Swiss Music Awards (nagrody szwajcarskiego przemysłu muzycznego). Zespół został nagrodzony również poza granicami kraju między innymi, w 2016 roku prestiżowej gali MUSEXPO Global Rock Summit w Los Angeles. Ich ostatnie wydawnictwo zamyka wydana w minionym roku płyta „Crooked For You”. Podczas pracy nad płytą muzycy współpracowali z 4-krotnym laureatem nagrody Grammy – producentem Vance’a Powella (znany ze współpracy z Jackiem Whitem, kapelą The Dead Weather, Seasick Stevem czy Chrisem Stapletonem.

Rockowa Inwazja z Korei Południowej

YB, to jeden z największych zespołów rockowych w Korei Południowej. Kapela została założona w 1996 roku. Do tej pory grupa ma na swoim koncie 9 albumów studyjnych i 4 krążki koncertowe. Ich wydawnictwa rozeszły się w nakładzie ponad 2 000 000 egzemplarzy. Zespół YB cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Korei Południowej, gdzie pojawia się na największych festiwalach jako headliner, ale też w Europie, gdzie ich koncerty wzbudzają duże zainteresowanie wśród fanów muzyki K-rock. Koncert w ramach 24. edycji Pol’And’Rock Festival będzie ich pierwszą wizytą w Polsce.

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem

Jacek Fedorowicz to klasa sama w sobie. Już w czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą lokalną i ogólnopolską. W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył m.in. z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe: „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”, „Kariera” i „Runda”. W latach 70. był współautorem radiowego magazynu satyrycznego, gdzie występował w kilkunastu rolach, tworząc m.in. postacie „Kolegi Kierownika” i „Kolegi Kuchmistrza”. Prowadził też w radiu poranne pogadanki. Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. często występował na estradzie, najpierw w Kabarecie Wagabunda, potem w programie „Popierajmy się”, a później, do stanu wojennego, w indywidualnych wieczorach autorskich. Następnie występował głównie na terenach kościelnych, tam urządzał też wystawy swoich karykatur i rysunków. Od 1989 kontynuuje występy w formie wieczorów autorskich. Od 2006 był przez pewien czas gospodarzem seansów Z przymrużeniem kamery pokazywanych w telewizji Kino Polska TV. Od 1999 publikuje cotygodniowe felietony satyryczne – do 2008 w „Gazecie Telewizyjnej” (dodatku „Gazety Wyborczej”), następnie w środowym dodatku kulturalnym „GW”. Jest felietonistą polskiej edycji „Runner’s World”.

W latach 90. zaczął prowadzić w TVP program Dziennik Telewizyjny, który następnie przeszedł metamorfozę z programu o charakterze politycznym na program rozrywkowy. W 2005 program ten na kilka miesięcy zmienił nazwę na SEJF (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza). W 2006 satyryk odszedł z Telewizji Polskiej. Postanowieniem z 4 grudnia 2007, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Po 23 latach Przystanek Woodstock zmienia nazwę na Pol’And’Rock Festival – największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na czterech scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, w tym: Extrema, Alestorm,The Inspector Cluzo, Goo Goo Dolls, Arch Enemy, Gojira, Soufly, Krzysztof Zalewski, Bethel, Koniec Świata, Big Cyc, Mozil i Lao Che.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: