KULTURA:MUZYKA:WOŚP

Ostatni dzwonek – sprawdź, kto zagra w tym roku na Pol’And’Rock Festival – czwartek [Wywiad z zespołem Moron]

Już tylko godziny dzielą nas od Pol’And’Rock Festival. Jak co roku nie zabraknie gwiazd światowego formatu, polskich legend oraz rockowych nowości. Muzycznie, jak zwykle różnorodnie i kolorowo, zarówno w gatunkach, jak i w stylach, lecz to nie powinno nikogo dziwić. Miejsca jest dużo – w tym roku koncerty odbywają się na czterech scenach oraz w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. To ostatni moment, aby dobrze zaplanować czas na festiwalowym polu. 

Dokładnie 23 godziny przed oficjalnym rozpoczęciem 24. edycji Pol’And’Rock Festivalu swoją działalność rozpoczęła scena VIVA Kultura! To właśnie w tym miejscu swoją przygodę z festiwalem rozpoczynają młode polskie kapele, które później wracają na imprezę w kolejnych latach. Nie zabraknie również punkowych legend. Pierwszego dnia sceny Viva Kultura zaprezentowali się między innymi:  Chorzy, Warbell, czy Moron, z którym wywiad znajdziecie poniżej. W linku zobaczcie rozpiskę godzinową na pierwszy dzień festiwalu .

https://www.facebook.com/index96fm/videos/10161053860525657/

Czwartek (2.08.2018)

Duża Scena

O 15:00 z Dużej Sceny Jurek Owsiak otworzy 24. edycję festiwalu, a koncertowa machina Pol’And’Rock ruszy na dobre. Rozpocznie ją muzyczna petarda w postaci Dubioza Kolektiv. Pierwszy raz festiwalowej publiczności kapela dała się poznać w 2012 roku, gdzie podczas koncertu w Kostrzynie nad Odrą przyciągnęła tłumy uczestników spragnionych i ciekawych muzycznego połączenia bałkańskiego folkloru doprawionego sporą dawką punka, reggae i hip-hopu.

Na tym nie koniec zagranicznych gwiazd tego dnia. Chwilę przed 17:00 na Dużej Scenie usłyszymy francuski zespół The Inspector Cluzo. Grupa powstała w 2008 roku, z inicjatywy Laurenta Lacroutsa (gitara, wokal) i Mathieu Jourdaina (perkusja, wokal) w Glasgow. Tak narodził się samowystarczalny duet, którego podstawę tworzą dźwięki z pogranicza rocka, soul i funka. Świat pokochał muzyczną mieszankę oraz energetycznych założycieli, którzy oparli się pokusie wejścia we współpracę z komercyjnymi wytwórniami, samodzielnie wydając 5 cieszących się popularnością krążków.

Wraz z ogłoszeniem kolejnych gości z zagranicy, było wiadomo, że w tym roku festiwal upłynie pod hasłem mocnych brzmień. Na scenach 24. Pol’And’Rock Festival zobaczymy heavy metalową petardę w postaci Szwedów z Arch Enemy oraz Francuzów z grupy Gojira. Na tym jednak nie poprzestano. Do grona metalowych wrażeń dołączyły kolejne gwiazdy w postaci weteranów z Extremy oraz metalowych piratów z Alestorm. To szkocki zespół, który zadebiutował w 2004 roku. Pierwszy album metalowej kapeli znacząco wpłynął na styl muzyczny, tematykę tekstów i dalszy wizerunek zespołu. Zainspirowani sukcesem nagrania „Heavy Metal Pirates” muzycy postanowili stworzyć swój własny nurt muzyki metalowej, który określają mianem “Pirate Metal”, czyli “metal piracki”. Obecnie na pokładzie Alestorm przebywa 5 piratów: Christopher Bowes (wokale, keytar) Gareth Murdock (gitara basowa), Peter Alcorn (perkusja), Elliot Vernon (keyboardy, krzyki) i Máté Bodor (gitara).

Ciężej pozostanie na chwilę dłużej. Po heavymetalowych piratach na Dużej Scenie ponownie powróci polska legenda – Hunter. Do tej pory grupa zagrała kilkanaście koncertów z okazji swojego 33-lecia.Na przestrzeni lat grupa nagrała 7 albumów studyjnych oraz 4 krążki koncertowe. Dyskografię zespołu zamyka płyta zatytułowana „NieWolnOść” z 2016 roku. W chwili obecnej Hunter zarejestrował już ślady perkusyjne na kolejne wydawnictwo studyjne, którego premiera przewidywana jest wakacje 2018 roku. Równolegle grupa pracuje także nad swoim pierwszym materiałem akustycznym. O tym, jak przebiegają prace, rozmawialiśmy z Piotrem Kędzierzawskim -gitarzystą zespołu. Znajdziecie ją tutaj.

Cięższe brzmienia pierwszego dnia zakończy Gojira – uważana za największą gwiazdę tegorocznej edycji. Podczas koncertu na PolAndRock Festival nie zabraknie numerów z ostatniego albumu francuzów. Magma, to szósty studyjny album Gojiry i drugi z kolei wydany we współpracy z Roadrunners Records. Utwory znajdujące się na wydawnictwie powstawały w trasie między innymi podczas serii koncertów po Ameryce Północnej u boku Slayera w 2013. Więcej o zespole poczytajcie tutaj.

Co roku na festiwalu nie może zabraknąć również projektów specjalnych. Pierwszy z nich czeka nas już w czwartek o 22:40, kiedy na scenie pojawi się Wojtek Mazolewski  wraz z gośmi. A wsród nich: Ania Rusowicz, John Porter, Wojciech Waglewski, Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Jazzowego wyrazu doda występowi kwintet Wojtka Mazolewskie w składzie Joanna Duda, Marek Pospieszalski, Oskar Torok, Qba Janicki, Cyprian Baszyński i Piotr Chęcki. Projekt będzie nawiązywał do ostatniej płyty Wojtka Mazolewskiego zatytułowanej “Chaos Pełen Idei”, która już pół roku po wydaniu uzyskała status Złotej Płyty. O przygotowaniach do tego koncertu, dla Radia Index, Wojtek Mazolewski mówił:

Ideą tego projektu była miłość do muzyki. Twórcza energia otwiera nasze umysły i przede wszystkim pokazanie tego, że nie ma granic. Więcej nas łączy niż dzieli. Czekam na koncert w ramach Pol’And’Rock Festival. Dawno nie miałem na tyle miesięcy przed przygotowanego występu pod każdym względem. W nocy z 2 na 3 sierpnia Wojtek Mazolewski Quintet i Chaos Pełen Idei w bardzo rozszerzony składzie. Będą w Quintecie muzycy, którzy zastępują na co dzień mój zespół główny, kiedy ktoś nie może, więc będzie rozszerzona sekcja dęta. Dodatkowo Wojtek Waglewski, Ania Rusowicz, John Porter oraz 40-osobowy zespół chóru Śląsk. Wiemy co mamy robić, wiec damy z siebie wszystko.Wojtek Mazolewski

Kilka minut po północy na kostrzyńską scenę powróci Tabu, który dzięki głosą publiczności został laureatem tegorocznego Złotego Bączka. Pierwszy dzień festiwalu zakończy jednak singlowa legenda – grupa Goo Goo Dolls. W ciągu ponad 31-letniej kariery wspięli się na szczyt list przebojów aż 14 razy, ustanawiając tym samym najlepszy wynik w historii formatu Hot AC. Jednym z najbardziej znanych przebój Goo Goo Dolls jest „Iris” -napisany do kinowego klasyku “Miasto Aniołów”. Dzieło utrzymało się przez rok na liście przebojów magazynu Billboard, plasując się na pierwszym miejscu w rankingu przez 17 kolejnych tygodni. Utwór jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzycznych utworów ostatniego dziesięciolecia dwudziestego wieku, o czym świadczy między innymi miano najlepszego singla lat 1992-2012.

Mała Scena

Choć w nazwie ma “Mała”, jej wyglądu mogłaby pozazdrościć nie jedna “wielka” scena w Polsce. Nie jest to jedyny powód do zazdrości. To właśnie koncerty zespołów na Małej Scenie potrafią potrafią przekonać Jurka Owsiaka, by odtworzyć wydarzenie ponownie, na kolejnej edycji, tylko tym razem na scenie Dużej. W tym roku również będzie czego posłuchać. Od 15:20 scenę zawładnie Curcuma – niezależny szczeciński zespół hardrockowy, łączący cechy gatunku z elementami post grunge′u i new metalu. Do tej pory Curcuma wypuściła we własnym zakresie dwie płyty EP – „Nikt” i „Gwóźdź”.

Następnie na scenie zaprezentuje się Apey& the Pea – anglojęzyczna kapela metalowa z Węgier. Tuż po nich polscy i czescy finaliści Eliminacji do Pol”And’Rock Festival – Sematam oraz poznański Glasspop. Po raz kolejny na festiwalową scenę wraca fromacja Bethel, który jest w trakcie prac nad nowym, trzecim albumem, którego premiera będzie miała miejsce w tym roku.

Jak zawsze na Małej Scenie nie może zabraknąć legendy. W minionym roku to właśnie na tej scenie swój jubileusz świętował Oddział Zamknięty, a już czwartek swoje 30-lecie działalności artystycznej świętować będzie Big Cyc. Więcej o zespole poczytacie tutaj:

O 23:10 na scenie zaprezentuje się jazzowe Labolatorium w hołdzie niedawno zmarłemu perkusiście – Grzegorzowi Grzybowi. Ostatnie słowo będzie należało jednak do Extremy. Przez ponad 30 lat aktywności na arenie heavymetalowej kapela nagrała 6 albumów. Wszystkie wydawnictwa Extremy ostatnio zostały zremasterowane, wzbogacone o nieznane przed tym utwory i wydane ponownie.

Akademia Sztuk Przepięknych

Poza warsztatami, spotkaniami z gośćmi, dla wytrwałych w późnych godzinach nocnych przygotowano kilka koncertów. Pierwszego dnia festiwalu w ramach “Nocnego ASP” zaprezentuje się Czesław Solo Act. wraz z “Spowiedź Emigranta”. To połączenie monodramu, stand-upu i koncertu Mozila będące słodko-gorzką opowieścią o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie. O 1:20 na Scenie usłyszymy Bibobit, a o 3:10 Tides From Nebula.

Harmonogram koncertów możecie znaleźć na polandrockfestival.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X