MUZYKA:

Muzyczny powrót do korzeni – posłuchaj, jak śpiewa Prababa!

Dawniej śpiewem kobiety umilały sobie codzienne, domowe zajęcia. Zespół Prababa chce nawiązać do tej tradycji – tworzą go same panie, które wykonują ludowe pieśni. Trio można było już usłyszeć w Zielonej Górze m.in. w kawiarni Żywica.

Grupa Prababa istnieje od 2017 roku. Jej wokalistki śpiewają pieśni wielogłosowe w oparciu o technikę tzw. śpiewu białego, zwanego też śpiewokrzykiem.

Są to pieśni z różnych zakątków, różnych regionów. Troszeczkę śpiewamy pieśni ukraińskich, coraz częściej sięgamy też do naszych polskich korzeni – uczymy się pieśni polskich, chociaż w większości są one jednogłosowe. Mamy też w swoim małym repertuarze pieśni serbskie, macedońskie, bułgarskie. Naszą ostatnią wielką miłością są pieśni łotewskie, które są bardzo trudne językowo, ale staramy się bardzo, bo są przepiękne. Staramy się czerpać z różnych kultur, różnych zakątków świata.Joanna Fuczko

– Uznałyśmy, że nazwa „Prababa” chyba zawiera w sobie wszystko to, co chciałybyśmy przekazać. Jest tradycja, prawda, miłość (bo kochamy swoje prababcie) i kobieta. Jesteśmy trzema kobietami, więc nazwa wydaje się adekwatna – mówi o zespole Justyna Borys.

Dla Viktorii Korol śpiew w grupie jest powrotem do rodzinnej tradycji. W dzieciństwie uczyła się ludowych pieśni od mamy i babci.

Pochodzę z Ukrainy i śpiewałam z mamą, z babcią. Odbywało się to przy pracach domowych. Właśnie od nich zaczęłam się uczyć pieśni. Tak się ucieszyłam, kiedy przyjechałam do Zielonej Góry i mogłam znaleźć kogoś, z kim mogę pośpiewać ukraińskie pieśni, ale nie tylko. To dla mnie bardzo przyjemna znajomość.Viktoriia Korol

Wkrótce panie dadzą kolejny koncert, który będzie muzycznym prezentem z okazji Dnia Kobiet. W piątek, 8 marca o godzinie 20:00 wystąpią w Tkalni przy ulicy Fabrycznej 13a.

Poniżej cały wywiad, który z zespołem Prababa przeprowadziła Magda Faron. W nim także próbka wokalnych umiejętności grupy.

Justyna Borys, Viktoriia Korol, Joanna Fuczko – zespół Prababa

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00