MUZYKA:

Co ty mi dasz na te Bachanalia? Poznajcie gwiazdy!

Znamy już wszystkie główne gwiazdy Dni Kultury Studenckiej Bachanalia 2017. W tym roku akademickim samorząd studencki zaplanował koncerty między pierwszym, a drugim dniem czerwca. Artyści, którzy w tym roku poniosą zielonogórską publiczność, to absolutne gwiazdy w swoich gatunkach. 

Wśród nich znajdziemy na pewno dwie gwiazdy, która zaliczyły w występ w programach talent-show. Dziś raczej o tym już nikt nie mówi, ale to właśnie grupie Enej drzwi do świata kariery otworzył udział w programie “Must Be The Music” Ich przebój “Radio Hello” nuciła cała Polska, a sam singiel przez wiele tygodni okupował pierwsze miejsce radiowych i telewizyjnych list przebojów.

Sam zespół gra muzykę z pogranicza folku, rocka, ska i szeroko pojętej alternatywy ukraińskiej, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa, pełniącego funkcję menadżera zespołu. Enej, ze względu na korzenie części składu zespołu, czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Na koncie mają pięć studyjnych albumów. Dyskografie otwiera krążek wydany w roku 2008 i nosi tytuł “Ulice”. Natomiast muzyczny dorobek zamyka płyta “Paparanoja” z 2016 roku. Z ostatniej płyty w dorobku pochodzą takie numery jak: “Kamień z napisem love”, “Nie chcę spać” czy “Zbudujemy dom”. O popularności grupy Enej świadczą również złote i platynowe płyty. Mynio, Lolek i spółka zagrają w Zielonej Górze już 1.06.

Pozostając w temacie wykonawców, którym program muzyczny otworzył furtkę do muzycznego świata jest Natalia Nykiel. W 2013 roku brała udział w drugiej edycji programu The Voice of Poland, gdzie dotarła do finału. 23 Września 2014 roku nakładem wytwórni muzycznej Universal Music Polska ukazał się debiutancki album studyjny piosenkarki, zatytułowany Lupus Electro. Materiał został zarejestrowany we współpracy z Kasią Nosowską, wokalistką zespołu Hey, byłą wokalistką zespołu Sistars – Pauliną Przybysz, Karoliną Kozak, liderem zespołu Pogodno – Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem oraz Michałem „Buniem” Skrokiem z zespołu Dick4Dick.

20 maja 2016 ukazał się singel „Error”. Piosenka stała się przebojem, trafiając na 1. Miejsce na liście AirPlay, najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. Natalia Nykiel na Bachanaliach zagra 02.06.

W trakcie studenckiego święta nie może zabraknąć alternatywy i człowieka z gitarą. Tomasz Organek, to kolejna gwiazda Bachanaliów. W skład zespołu założonego w 2013 roku wchodzą: basista Adam Staszewski, perkusista Robert Markiewicz oraz klawiszowiec Tomasz Lewandowski i rzecz jasna Tomasz Organek.

Debiutancki album formacji zatytułowany Głupi ukazał się 12 maja 2014 roku nakładem wytwór muzycznej Mystic Production. W nagraniach sesyjnie wziął udział klawiszowiec Tomasz Lewandowski, który później został oficjalnym członkiem zespołu. Wydawnictwo zadebiutowało na 49. Miejscu polskiej listy przebojów OLiS. Produkcja została pozytywnie odebrana przez krytyków muzycznych. 4 Listopada 2016 roku, ponownie nakładem oficyny Mystic Production ukazał się drugi album długogrający zespołu pt. Czarna Madonna[16]. Gościnnie w nagraniach wziął udział Adam „Nergal” Darski, muzyk znany z występów w zespole Behemoth. Materiał zadebiutował na 3. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. Wcześniej, 10 października ukazał się pierwszy singel promujący płytę zatytułowany „Mississippi w ogniu” Organek z zespołem pojawi się 02.06. na stadionie przy ulicy Wyspiańskiego.

Bachanalia, to także muzyczne święto dla miłośników Hip-Hopu jedną z głównych gwiazd jest łódzki raper O.S.T.R.

Adam Andrzej Ostrowski , to Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec. Artysta solowy, związany z oficyną Asfalt Records. W swej twórczości porusza takie zagadnienia jak polityka, korupcja oraz problemy społeczne.

W 2004 roku muzyk uzyskał nominację do Paszportu „Polityki” nagrody kulturalnej przyznawanej przez czasopismo „Polityka” . Ostatecznie muzyk przegrał zmagania na rzecz jazzowego pianisty Leszka Możdżera. Wcześniej O.S.T.R. wyprodukował dwa utwory na minialbum Familii H.P. – Kilka słów wyjaśnień. Następnie raper gościł na płytach Fusznika – Wrodzony instynkt, drugiej płycie duetu WhiteHouse – Kodex 2: Proces. Muzyk wyprodukował także po jednym utworze na albumy Mor W.A. – Dla słuchaczy, Tedego – Notes oraz Afrontu – A miało być tak pięknie. Również w 2004 roku w trakcie pobytu w Bournemouth w Anglii raper poznał DJ-a Roda Dixona, który zaprosił go do współpracy przy nowo powstałym projekcie Skill Mega.

W 2011 roku został sklasyfikowany na 4. Miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym. W styczniu 2014 roku został wybrany Artystą Dekady w Plebiscycie WuDoo i Hip-hop.Pl. O.S.T.R. na bachanaliowej scenie szukajcie 02.06.

Studencka impreza, to również Disco-Polo. W tym roku do tańca porwie formacja MIG znana z takich hitów jak: “Ta Malutka Blondynka”, “Wymarzona”, “Będę przy tobie” czy “Co ty mi dasz”

Zespół tworzy czwórka rodzeństwa: Dorota Gwiazdowska, Marek Gwiazdowski, Krzysztof Gwiazdowski i Sławomir Gwiazdowski. W pierwszych latach istnienia, duży wpływ na twórczość zespołu miała współpraca z grupą Top One. Pierwsza piosenka zespołu to utwór, „Co ty mi dasz” z 2000 roku.

Utwory, które zaprezentuje rodzeństwo Gniazdowskich posiadają po kilkadziesiąt milionów wyświetleń w serwisie internetowym YouTube. Posłuchacie i zobaczycie ich 01.06.

Przypomnijmy, że Bachanalia 2017 odbędą się między 29 dniem maja a 2 dniem czerwca 2017.

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: