MUZYKA:

Klasyczna, jazzowa, flamenco… Krótko mówiąc – jest gitara!

Przed nami XIV Międzynarodowy Festiwal Gitarowy

Miało być tylko pięć edycji, a odbyło się już trzynaście. Międzynarodowy Festiwal Gitarowy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez muzycznych w regionie. W Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Żaganiu zagoszczą wirtuozi gitary z trzech kontynentów.

Gitara będzie się tu pokazywać w różnych odsłonach. Nie jest to tylko gitara klasyczna. Również akustyczna, jazzująca, flamenco, gitara akompaniująca i instrumenty gitaropodobne, których mieliśmy okazję posłuchać przez czternaście lat. W tym roku będzie niezwykły instrument, którego większość pewnie nie słyszała i nie widziała – instrument z Chin.Hanna Kowalik, prezes Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego

W koncercie inauguracyjnym w Zielonej Górze wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, kwartet Przemysława Strączka oraz muzycy z Chin i Kolumbii. Poza częścią koncertową odbędą się warsztaty i wykłady na temat muzyki gitarowej oraz wystawa instrumentów.

Jak zwykle, będzie dużo ciekawych spotkań i indywidualne lekcje z mistrzami. A poprowadzi je prof. Piotr Zaleski z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest to nasz stały mentor i opiekun warsztatów od początku festiwalu. Zajęcia poprowadzą również Julia Zieliński i Christian Zieliński, a także Wojciech Lipiński, który – mam nadzieję – zainspiruje młode pokolenie improwizacją i innymi sztukami, które w szkole muzycznej nie są tak popularne.Hanna Kowalik

Czternasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w województwie lubuskim potrwa od 10 do 13 maja. Więcej informacji o koncertach i warsztatach gitarowych – w całym wywiadzie z członkami Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, organizatorami wydarzenia.

Hanna i Krzysztof Kowalikowie – Lubuskie Towarzystwo Gitarowe

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: