KSIĄŻKA:MUZYKA:POLSKA I ŚWIAT:

Jarocin Festiwal 2018 – program trzeciego dnia

3 dni, 4 sceny i ponad 40 artystów. W piątek rozpocznie się Jarocin Festiwal. To już kolejna edycja kultowej imprezy. Co roku do składu Jarocin Festiwal dołączają najwięksi reprezentanci prawie wszystkich gatunków muzycznych w Polsce. Zobaczcie, kto zagra ostatniego dnia festiwalu.

Niedziela (15 lipca)

Ruiny

Tradycyjnie, o godzinie 12:00 w jarocińskich Ruinach rozpocznie się msza św. w intencji zmarłych muzyków. Wydarzenie odbywało się w Jarocinie już w latach 80. Poza publicznością festiwalową, we mszy, uczestniczą w nich także muzycy. Co roku towarzyszy jej specjalna oprawa muzyczna. W minionych latach w Ruinach wystąpił między innymi: Tomasz Budzyński z synem Stanisławem, czy Józef Skrzek. W tym roku o warstwę artystyczną mszy zadba Tratwa Music Project.

O 15:00 na scenie zaprezentuje się zespół Trupa Trupa, który obecnie jest najważniejszym gitarowym towarem eksportowym Polski. Album „Jolly New Songs” zjednoczył sonie przychylność najważniejszych dziennikarzy w zagranicznych mediach muzycznych, a sam zespół zdążył już wystąpić na największych festiwalach po obu stronach oceanu.

Następnie o 18:00 swój muzyczny „Pierwszy śnieg” zaprezentuje Marek Dyjak. Płyta jest powrotem do korzeni. Na krążku Dyjak przyjmuje rolę interpretatora, wykonując utwory Roberta Kasprzyckiego, Mirosława Czyżykiewicza, Jana Kondraka i Jacka Musiatowicza, przy akompaniamencie Marka Tarnowskiego (akordeon i piano) i Jerzego Małka (trąbka).

Koncertem podsumowującym dokonania muzyków w jarocińskich Ruinach będzie występ Korteza. Okrzyknięty objawieniem polskiej sceny muzycznej ,muzyk promuje swój najnowszy album „Mój dom”. Wstęp na jego koncert tylko dla posiadaczy specjalnego karnetu „+Kortez”.

Spichlerz

Ostatniego dnia festiwalu warto zaglądnąć na scenę Spichlerzu Polskiego Rocka. Tam, od godziny 12:00, do 17:00 prezentować się będą kapele wyróżnione podczas koncertów eliminacyjnych tegorocznych Jarocińskich Rytmów Młodych. Wśród nich na scenie: The Walkers, Noże, Create, Pola Chobot & Adam Baran oraz zielonogórski Bezsensu.

Rynek

O 12:00, na rynku rozpocznie się również Żywa Akademia Pana Kleksa – wyjątkowa propozycja nie tylko dla najmłodszych uczestników Jarocin Festiwal. Interaktywne lekcje, czytanie fragmentów książki przez znanych muzyków oraz koncert wybranych piosenek z filmowych adaptacji przygód Ambrożego Kleksa – wszystko to przeplatając się ze sobą, stworzy współczesną opowieść inspirowaną ponadczasowym przesłaniem powieści Jana Brzechwy. Całość poprowadzi Kasia Stoparczyk, a w koncercie usłyszymy lokalnych muzyków, dzieci i młodzież, ze specjalnym udziałem gości, w tym Marka Piekarczyka, Grzegorza Roberta Kupczyka, zespołu BAiKA oraz Marcina Żabiełowicza.

Nie będzie to jedyna okazja by zobaczyć BAiKĘ na scenie. Nowy duet Piotra Banacha wystąpi na Rynku ponownie tuż po koncercie Tau – wcześniej znanego jako Medium, rapera, wokalisty, beatboxera i producenta muzycznego. BAiKA natomiast to owoc kooperacji Banacha i Kafi. Na początku lutego 2018 roku miała miejsce premiera ich debiutanckiego krążka „Byty zależne”. Za oprawę tekstową odpowiadał Piotr Banach (założyciel i lider Hey czy Indios Bravos), natomiast na wokalu znalazła się Katarzyna Sondej, którą można było usłyszeć u boku Kasi Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy Hey Fayrant Tour 2017.

Koncert rozpocznie się o godzinie 14:35.

Zaraz po duecie, na scenie rynku zaprezentuje się Percival Schuttenbach. Początki zespołu sięgają 2005 roku. Do tej pory grupa ma na swoim koncie 4 nagrane płyty: “Eiforr” (2007), “Oj dido” (2009), “Slava!” (2011) oraz “Slava II” (2014). Dodatkowo zespół zarejestrował nagranie koncertowe: “Slavny Tur – Live in Wrocław” (2014). Obecnie grupa szykuje się do wydania trzeciej z serii płyt zawierających pieśni Słowian wszystkich regionów, tym razem obejmującej pieśni Słowian Zachodnich. Percival w ciągu swojej kariery wziął udział w wielu projektach pobocznych, choćby takich jak “Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” oraz o światowym zakresie – jako współautorzy muzyki do gry “Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

W grze wykorzystano nasz materiał z czterech poprzednich płyt oraz nowe utwory. Komponowanie nowych fragmentów zajęło nam krótko. Głównym kompozytorem był Marcin Przybyłowicz, który zaprosił nas do studia i tam mieliśmy dość proste zadanie. Siedzieliśmy i improwizowaliśmy, on to nagrał i następnie wykorzystał materiał do gry. Między nami nie było żadnych trudnych momentów i komunikacja była też bardzo łatwa.Mikołaj Rybacki

Dla fanów piłki nożnej w niedzielę, 15 lipca, na jarocińskim rynku przeniesiemy się na moskiewski stadion w Rosji, by obejrzeć finałowy mecz Mundialu. Wspólny mecz zakończy działalność sceny przy rynku już o godzinie 18:30.

Park

Nie oznacza to jednak, że o tak wczesnej porze tegoroczna edycja przejdzie do historii. Wśród głosów tegorocznych festiwalowiczów panuje opinia, że to właśnie niedziela prezentuje się muzycznie najciekawiej. O 17:15, ostatni dzień koncertów głównej sceny w parku otworzy  Apteka – punkowa z 30-letnim stażem. Na swoim koncie mają 8 albumów w tym: „Narkotyki”, „Urojonecałemiasta” i „Menda”. Wydawnictwo zespołu zamyka wydany w 2012 roku krążek „Od pacyfizmu do ludobójstwa”.

W Jarocinie każdy znajdzie swoje miejsce nawet… Mickiewicz. Tuż po koncercie polskiej punkowej legendy, na scenie pojawi się Haydamaky i Stasiuk. Jest to projekt łączący brzmienie ukraińskiej formacji rockowo-folkowej, debiut wokalny Andrzeja Stasiuka i trzynastozgłoskowiec Adama Mickiewicza.

Zielonogórscy fani, którzy czekali na koncert Quebonafide, mają szansę zobaczyć go podczas tegorocznej edycji Jarocina. Jego ostatni album „Egzotyka” był najlepiej sprzedającą się polską płytą 2017 roku. W tym roku, 13 kwietnia, ukazał się wspólny projekt Quebonafide i Taco Hemingwaya – „SOMA 0,5 mg”, którzy raperzy zwieńczą trasą koncertową składającą się z 7 koncertów. Miejmy nadzieję, że koncert w ramach JF 2018 nie zostanie odwołany.

Koncertowa niedziela to również projekty specjalne. Na scenie Parku o godzinie 21:00 zaprezentuje się Wojtek Mazolewski wraz z grupą Pink Freud – nieco jednak odmienioną. Na czas tegorocznej edycji Jarocin Festiwal „Pink” przyjmuję nazwę „Punk”, a za sprawą zaproszonych gości Mazolewski w nazwie musiał dopisać jeszcze jeden wyraz: „Army”. Tym sposobem do życia zostaje powołany projekt Punk Freud Army, gdzie u boku basisty zobaczymy Tomasza Budzyńskiego (Armia, 2Tm2,3, Siekiera), Roberta Materę (Dezerter) oraz Alka Koreckiego (Tilt, Izrael, Brygada Kryzys). Rola Ambasadora to także współkreacja festiwalowych projektów specjalnych, dzięki czemu usłyszymy Mazolewskiego, w tym roku wielokrotnie, spotkania, panele tematyczne oraz aktywności pozamuzyczne.

Zwieńczeniem tegorocznego Jarocin Festiwal będie natomiast koncert legendy – Public Image Ltd. Wtedy to na scenie usłyszymy najważniejszego ambasadora edycji – Johnego ‘Rottena’ Lydona. Więcej o nim możecie poczytać poniżej:

Jarocin Festiwal 2018 – program drugiego dnia

Zobaczcie również, jacy artyści wystąpią  pierwszego i drugiego dnia festiwalu.

Jarocin Festiwal 2018 – program drugiego dnia

 

Jarocin Festiwal 2018 – program drugiego dnia

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach 13-15 lipca. Festiwal już drugi rok z rzędu zaplanowano w przestrzeni miejskiej Jarocina. Na czterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpi kilkudziesięciu artystów, w tym: Hańba!, Pablopavo, Pussy Riot, Marek Dyjak, Janerka, Pink Freud, Apteka, czy Kasia Nosowska.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: