KSIĄŻKA:ZIELONA GÓRA:

Wydawnictwo PRO LIBRIS. Zapisać nasze ślady, ocalić od zapomnienia [Norwid Movie]

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida jest istotnym punktem na mapie kulturalnej naszego miasta. Głównym zadaniem zielonogórskiej książnicy jest udostępnianie czytelnikom materiałów bibliotecznych na nośnikach tradycyjnych i elektronicznych. Norwid również jest organizatorem wydarzeń kulturalnych, spektakli teatralnych, festiwali i spotkań z autorami, artystami i dziennikarzami. Warto pamiętać, że Biblioteka również prowadzi działalność wydawniczą.

Wydawnictwo Pro Libris działa w strukturze WiMBP im. C. Norwida od 1996 roku. Publikuje książki beletrystyczne, poetyckie, naukowe, antologie, a także katalogi, informatory, poradniki.

W programie “Norwid Movie” z dyrektorem Andrzejem Buckiem rozmawialiśmy o wydanych książkach: “Anna Tokarska. Utwory zebrane”, “10 lat Prozy Poetów” oraz “Regionalizm i tożsamość kulturowa. Winiarstwo a media”.

Dyrektor Norwida podkreśla, że już kilka razy wydano wiersze tej zielonogórskiej poetki, której twórczość porównuje się do liryków Haliny Poświatowskiej czy Wisławy Szymborskiej.

W “Utworach zebranych” zamieszczona została również obszerna nota biograficzna poetki i wspomnienia jej przyjaciół. Andrzej Buck ma nadzieję, że ten tom poezji pozwoli ocalić od zapomnienia tę wrażliwą, cichą i życzliwą osobę.

Festiwal “Proza Poetów” charakteryzuje nie tylko ciekawa tematyka (interpretacja poezji, spektakle), czy pasjonujące rozmowy z ludźmi z kręgu kultury i sztuki. W takie wydarzenia wpisana jest również ulotność artystycznej atmosfery. Dlatego niezwykle cenna jest publikacja “10 lat Prozy Poetów”, która dokumentuje i podsumowuje wszystkie odsłony festiwalowe.

W misję Wydawnictwa jest mocno wpisany regionalizm. Książka ““Regionalizm i tożsamość kulturowa. Winiarstwo a media”, pod redakcją Andrzeja Bucka i Przemysława Bartkowiaka, jest wydana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

“Jest to próba spojrzenia na tradycję i współczesność lubuskiego winiarstwa pod kątem szeroko pojmowanych mediów – od książki i prasy, poprzez radio, telewizję i wreszcie internet” (nota wydawcy).

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z dr Andrzejem Buckiem, w której możecie posłuchać o najnowszych publikacjach wydawnictw Pro Libris i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Cała rozmowa jest dostępna na facebooku Radia Index i portalu wzielonej.pl.

mat.prasowe

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: