KSIĄŻKA:

Skoncentruj się – to ważne

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza do lektury książki “Siła koncentracji: jak w analogowo-cyfrowym świecie wieść bardziej satysfakcjonujące i produktywne życie”.

Pięknie wydana książka, w której roi się od licznych pytań i wyjaśnień dotyczących koncentracji. Okładka wygląda skromnie i nie od razu otwiera czytelnika na bogactwo, zawarte w treści poradnika. Autor, Brian Solis, specjalista antropologii cyfrowej na świecie, w swoich rozważaniach przytacza opracowaną przez siebie metodę, która pomogła wyznaczyć nowy kurs w życiu i wytrwale nim podążać – lifescale. 

Sposobem na zarządzanie własnym czasem i przywrócenie swojemu życiu znaczenia, jednocześnie korzystając z korzyści oferowanych przez elektronikę jest świadomość manipulacji naszą uwagą. Trwa wojna psychologiczna o uwagę, ciągłe szukanie impulsów ożywczych w postaci like`ów, czasem podnoszących naszą samoocenę czy sprawdzanie czy ktoś do nas coś napisał lub odpowiedział.

Ciągła czujność, by coś nie umknęło naszej uwadze, rodzi z czasem Fomo ( Fear off Missing Out ) zjawisko lęku przed utratą informacji. Walka o to, by jak najwięcej wprowadzić rozpraszaczy w naszą codzienność, czyni ją zwyczajnie chaotyczną. Jak się pozbyć presji śledzenia wirtualnych nowości i odzyskać równowagę podpowiada Brian Solis w licznych wskazówkach. Zaleca by już z samego rana ustalić priorytety, a wieczorem opracować plan działań w nadchodzącym dniu.

Pomocą będzie przy tym poznanie własnych wartości, które uznamy za najważniejsze. Czynność ta nie należy do łatwych, gdyż należy udzielić sobie odpowiedzi na wiele pytań. Jeśli jednak podejmiemy się tego, wiedza o wartościach pozwoli wytyczyć odpowiednie zadania, które pozwolą wieść bardziej satysfakcjonujące i produktywne życie.

Czytając ten przewodnik poznamy nowe odkrycia naukowe, praktyczne narzędzia i inspiracje, które przez budzenie w nas kreatywności mogą okazać się bezpośrednią drogą do szczęścia.

Oprawa graficzna, jaka przyświeca poszczególnych stron jest bardzo przejrzysta, klarowna i kolorowa. Każdy rozdział jest zakończony „przyklejoną” kartką papieru z krótkim podsumowaniem, co czyni lekturę bardziej przystępną i zrozumiałą. Jeśli masz problem z koncentracją, prokrastynacją, niską samooceną czy brakiem kreatywności, to ta książka może pomóc Ci uporać się z którąkolwiek z tych rzeczy. Doskonały poradnik dla studentów psychologii, pracowników dydaktycznych, nauczycieli, uczniów i tych wszystkich, którzy pragną w swoim życiu coś zmienić na lepsze.

 

Jadwiga Matuszczak

News pedagogiczny. Mówi Jadwiga Matuszczak.

Aktualności z Biblioteki sprawdzajcie na stronie https://www.pbw.zgora.pl/pbw/.

 

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
X