>KSIĄŻKA:KulturaZIELONA GÓRA:

“PoWażne sprawy” Marty Blonkowskiej i Agi Hryniewicz [Książka na receptę]

Kiedy połączycie pomysł, marzenia i twórcze szaleństwo, może z tej artystycznej mieszanki wyjść coś pięknego! Marta Blonkowska nie boi się wyzwań, na co dzień pracuje w Zielonogórskim Ośrodku Kultury i z pasją się angażuje w działania kulturalne naszego miasta. Jednak w czasie pandemii, gdy wszystko zostało zamrożone, Ona postanowiła odmrozić swoje marzenia i napisać książkę dla dzieci. I to nie jedną! Powstanie cała seria zatytułowana “PoWażne sprawy”.

Część pierwsza już prawie ujrzała światło dzienne i jest boska! Błękitna książka “Boska Górka” opowiada o śmierci i znikaniu. Następne części będą poruszać tematy: niepełnosprawność, śmierć, homoseksualizm, patriotyzm, rasizm, ubóstwo, ekologię, wegetarianizm.

Wszystko o co dzieci pytają, a rodzice boją się odpowiedzieć!

Cały cykl nazywa się “Poważne sprawy”. Od początku zakładałam, że to będzie seria książek i wiedziałam jakie tematy chcę poruszyć. Nie ukrywam, że pojawiła się też potrzeba porozmawiania ze swoimi dziećmi na temat odchodzenia i umierania. Pomyślałam, że to będzie bardzo dobry temat na pierwszą książkę.  Tak naprawdę odpowiedź na tak ważne pytanie o śmierć rodziła się w mojej głowie dosyć długo. Sama musiałam sobie odpowiedzieć na pewne pytania, uporządkować swoje teorie i wszystkie zależności sobie wytłumaczyć. Dzięki temu mogę rozmawiać o tych trudnych sprawach ze swoimi dziećmi i dziećmi swoich znajomych. 

Wszyscy wiemy, że każda książka potrzebuje artystycznej oprawy, zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Ilustracje  są nie tylko wyrazem plastycznego talentu grafika, kunsztu ilustratorskiego, ale przede wszystkim mają prowokować do zabawy i pytań oraz poszerzyć horyzonty dziecka.

Do tego zadania Marta wybrała Agnieszkę Hryniewicz – graficzkę, która świetnie “bawi się czarną kreską” i potrafiła z nich wyczarować Majkę detektywa – bohaterkę “Boskiej Górki”.

Na początku Marta wysłała mi fragmenty książki. Tak na prawdę Marta niczego mi nie sugerowała, a ja o nic nie zapytałam. Po prostu od razu wzięłam się do pracy. Wzięłam “Poważne sprawy” i poznałam bohaterkę Majkę. Natychmiast zabrałam kartki i wpadłam w trans! Wysłałam Marcie w ciągu godziny pełno różnych rysunków. Bardzo mi się to spodobało. Tak powstała Majka. A potem Marta do mnie zadzwoniła. Była bardzo zdziwiona i powiedziała, że chyba siedzę w jej głowie! – Boże, jak to Ty zrobiłaś! To jest prawdziwa Majka! 

Bajkowe ilustracje świetnie uzupełniają treść książki. Agnieszka Hryniewicz zadbała nawet o detale związane z detektywistyczną pasją tropienia śladów.

Ja lubię prostą kreskę. Jak rozmawiałam z Martą, to ustaliłyśmy, żeby na rysunku była możliwość policzenia serduszek, czy pasków na rajstopach. Jeszcze dodatkowo rodzice mogą zaangażować dzieci do liczenia i do zwracania uwagi na szczegóły. Na przykład Majka jest detektywem i wokół niej są ślady zwierząt, które mogą dzieci rozpoznać.

Teraz przed autorkami najtrudniejsze zadanie. Marta Blonkowska szuka wydawcy swoich książek i przyznaje, że eksploruje obszary rynku, które są dla niej jeszcze nieznane. Kiedy zobaczymy na księgarskich półkach “Boską Górkę”? Miejmy nadzieję, że jak najszybciej. Trzymamy kciuki!

“Boska Górka” Autor: Marta Blonkowska, ilustracje: Agnieszka Hryniewicz, opracowanie graficzne: Teresa Grzesiak

Zapraszamy na całą rozmowę z Martą Blonkowską i Agnieszką Hryniewicz na portal wzielonej.pl i radiowy facebook.

mat.prasowe

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00