KSIĄŻKA:

Podróż w głąb kobiecej duszy. Prowadzi w nią pisarka Renata Diaków

Jest nauczycielką z ponad 20-letnim stażem, ale też pisarką. Renata Diaków poświęciła swój czas literaturze. Wydała już powieść „Artysta zmartwychwstały”, a teraz ukazał się jej debiutancki tomik poezji „Umarłam dla ciebie. Nareszcie”.

Wiersze zawarte w zbiorze są bardzo osobiste i bliskie kobiecym, czasem trudnym doświadczeniom. Autorka uważa jednak, że ich treść może być ważna również dla mężczyzn.

Świat kobiet i mężczyzn – choć tak różny – nie sposób, by istniał w zupełnej odrębności. Ciężko jest czasem zrozumieć te zależności, jakie dzieją się w relacjach między kobietą a mężczyzną. Myślę, że warto byłoby sięgnąć chociażby z tego względu – żeby spróbować zrozumieć drugą stronę. Mężczyzna być może znajdzie odpowiedzi na pytania dotyczące kobiecej wrażliwości, kobiecego sposobu patrzenia na świat, kobiecej duszy.Renata Diaków

Pisarka twierdzi też, że poezja jest skoncentrowaną formą wyrażania własnych myśli. Jej zdaniem poezja może trafić również do młodych ludzi. Pod warunkiem, że nie będziemy jej traktować w „szkolny” sposób.

Są osoby od razu negatywnie nastawione – bo poezja jest niezrozumiała. Ale kiedy się ją pokaże przez pryzmat odczuwania – nie analizy, nie budowy, tylko odczuwania. Kiedy się opowie o autorze, w jakiej sytuacji, w jakich okolicznościach dany wiersz tworzył. Wtedy zadziała się na wyobraźnię odbiorcy i wówczas jest to bardziej przystępne. Wtedy staje się, o dziwo, bliższe.Renata Diaków

Autorka ukończyła także nową powieść. Cały wywiad z Renatą Diaków jest do wysłuchania poniżej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00