AUDYCJE 96 FM:KSIĄŻKA:

Jak to z Cyprianem Norwidem było? Opowieść z okazji 200. rocznicy urodzin [Norwid Movie]

Cyprian Kamil Norwid czy Cyprian Norwid? – oto jest pytanie. Rok 2021 ma wielu patronów m.in. Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wśród nich jest Norwid – polski prozaik, poeta, dramatopisarz, rzeźbiarz i malarz, którego imiona w latach szkolnych skutecznie nam wbijano do głowy. W równym szeregu zapisywaliśmy w kajecie: Cyprian Kamil Norwid, autor liryków: „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Coś ty Atenom, zrobił Sokratesie”, „Fortepian Szopena” czy „Do kraju tego…”. Okazuje się, że nasza książnica skrywa kilka tajemnic związanych ze swoim patronem.

Jak to się stało, że właśnie Cyprian Norwid jest związany z zielonogórską biblioteką wyjaśniła Maria Radziszewska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych w WiMBP, która była gościem audycji “Norwid Movie”.

Jeśli chodzi o patrona naszej Biblioteki, to mało co nie zostałby nim Jurij Gagarin, tak wspominał były dyrektor biblioteki, dr Grzegorz Chmielewski. Za każdym wyborem patrona dla instytucji stoi jakaś historia, a w naszym przypadku było to nabycie wspominanych rysunków [Norwida]. To było w roku 1969, w kawiarni “Mocca” w Zielonej Górze spotkało się wieczorem na kawie dwóch bibliotekarzy, zastępca dyrektora i prof. Pilarczyk, a ponieważ zabrakło miejsc to przysiadł się do nich podchmielony pan i przysłuchiwał się rozmowie o literaturze i poezji. Nagle wtrącił się do rozmowy mówiąc: “… Panowie, ja mam w domu rysunki Norwida. Jak panowie będą tu siedzieć, to ja je przyniosę i panom pokażę.” Po dłuższym czasie, w momencie kiedy dyrektor i profesor zbierali się już do wyjścia, to akurat wrócił wspomniany pan z teczką i okazała się, że wśród dokumentów znalazły się podpisane przez Norwida rysunki.

Powróćmy jednak do pytania: czy wielki poeta był bardziej przywiązany do imienia Kamil czy wolał być tylko Cyprianem?

Teraz przy okazji 200-lat od urodzin Cypriana Norwida zastanawiałam się nad tym tematem i okazuje się, że [patronem] naszej Biblioteki jest Cyprian Norwid. Imię Kamil jest imieniem z bierzmowania i nawiązywało do Kamili Lemańskiej, wielkiej miłości poety. W czasach kiedy [Norwid] był zakochany, to przez parę lat używał tego imienia do podpisywania listów, a kiedy miłość już “wywietrzała” zaprzestał jego używania. Był bardzo niekonsekwentny.

Obrazki Cypriana Norwida można zobaczyć w zbiorach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej (ZBC), o której więcej możecie się dowiedzieć z poprzedniego odcinka “Norwid Movie”.

Zapraszamy do zobaczenia całej rozmowy z Marią Radziszewską, kierownikiem Działu Zbiorów Specjalnych, w której możecie posłuchać o zabytkach kultury piśmienniczej, starodrukach i rękopisach, kolekcji dzieł sztuki współczesnej oraz Muzeum Ilustracji.

Cała rozmowa jest dostępna na facebooku Radia Index i portalu wzielonej.pl.

mat.prasowe

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: