KSIĄŻKA:

Godny następca Orwella

Zajrzyj do książki “Pałac snów” Ismaila Kadare (gorąco wierzę, że to Albańczyk za rok zdobędzie literackiego Nobla). “Pałac snów” to miejsce w Stambule, w którym urzędnicy poddają selekcji i interpretacji sny wszystkich obywateli. Zapis marzenia sennego bowiem może być w tym świecie dowodem na działalność antypaństwową. Do Pałacu Snów trafia Mark-Alem – “wybraniec” – i potem jest już tylko ciekawiej… W księgarniach znajdziecie już cztery książki Kadare po polsku – warto!

***

Akcja “Pałacu snów” rozgrywa się w Stambule, w czasach Imperium Osmańskiego. Siedzibą tajnej policji jest owiany grozą Pałac Snów. Znajdują się w nich archiwa snów, które opowiedzieli wysłannikom ministerstwa poddani. Konni posłańcy dostarczają sny do ministerstwa, w którym setki urzędników segregują pozyskane sny, kopiują, klasyfikują i szukają w nich informacji o przyszłych spiskach i zagrożeniach dla państwa. Każdego roku biurokratyczna machina ministerstwa selekcjonuje jeden Arcysen, który zawiera najważniejsze przesłanie dla rządzących. Zapis marzenia sennego może być w tym świecie dowodem na działalność antypaństwową. Bohater książki Mark Alem jest pracownikiem ministerstwa, pochodzącym z wpływowej albańskiej rodziny Köprülü, który szybko awansuje w strukturach urzędu.

Powieść, stanowiąca przykład fikcji politycznej stanowi metaforę systemu komunistycznego, panującego w Albanii w latach 1944-1990.

Autor: KR

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: