AUDYCJE 96 FM:KSIĄŻKA:ZIELONA GÓRA:

Biblioteka Cyfrowa – wiedza za jednym kliknięciem myszki [Norwid Movie]

Szukasz informacji o naszym regionie? Chcesz wiedzieć, jak żyli zielonogórzanie pięćdziesiąt, sześćdziesiąt czy sto lat temu? Uwielbiasz podróże w czasie i chętniej patrzysz w przeszłość niż przyszłość? Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa jest cennym źródłem wiedzy i informacji. Warto z niej skorzystać!

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa (ZBC) jest regionalną biblioteką cyfrową. Pomysłodawcą, koordynatorem i liderem projektu jest Uniwersytet Zielonogórski. ZBC tworzą obecnie Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Biblioteka Sztuki UZ, Instytut Historii UZ oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze (WiMBP).

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa udostępnia 41 330 obiektów cyfrowych.

W programie „Norwid Movie” dr Przemysław Bartkowiak z Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP im. C. Norwida opowiada m. in. o cennych zbiorach Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, które zostały częściowo zdygitalizowane w ramach Programu Operacyjnego „Kultura cyfrowa” MKiDN.

Między innymi czytelnicy mogą podziwiać detale Antyfonarzu z 1580 r. i czterotomową Biblię, wyd. Norymberga z 1487 r.

Wszystkie cenne dokumenty zostały poddane dokładnej obróbce cyfrowej z zachowaniem oryginału i w wersji kolorowej. Widać to na przykładzie Antyfonarzu z 1580 r., gdzie możemy zobaczyć wszystkie zdobienia i złocenia. Dla pasjonatów  ciekawe będą odręczne dopiski, które można zobaczyć na marginesach starodruków, które pojawiają się np. w czterotomowej Biblii Mikołaja z Liry, z 1487r.

Dla pasjonatów i tropicieli dawnych dziejów cennym źródłem informacji są na przykład archiwalne wydania “Grünberger Wochenblatt”, „Gazety Lubuskiej” („Zielonogórskiej”) czy „Zielonogórskiej Gazety Nowej”.

Zamieszczamy również w cyfrowej wersji różne tytuły prasowe związane z naszym regionem i Zieloną Górą. Oprócz “Gazety Lubuskiej”/”Zielonogórskiej” jest też “Zielonogórska Gazeta Nowa” z lat 1990/93. Bardzo ważnym źródłem wiedzy o historii Zielonej Góry są archiwalne wydania “Grünberger Wochenblatt”. Wszystkie roczniki tej pierwszej gazety zielonogórskiej, które posiada nasza biblioteka, zostały już przeniesione do ZBC. 

Biblioteka Cyfrowa umożliwia szeroki zdalny dostęp do źródeł wiedzy, zasobów edukacyjnych, cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych.

Cała rozmowa z dr Przemysławem Bartkowiakiem z WiMBP im. C. Norwida jest dostępna na facebooku Radia Index i portalu wzielonej.pl.

mat.prasowe
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00